Güncel

IBM İkiye Ayrıldı

İlk açılış tarihi 20. Yüz yılın başlarına dayanan ve şu an da dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri sayılan IBM ikiye bölünme kararı aldı. Kararın 2021 yılının sonunda yürürlüğe gireceği söyleniyor. Kararın detayları ise şu şekilde

IBM İkiye Bölündü
IBM Logo

IBM bu sabah yaptığı açıklama ile yüksek bütçeli iş kollarını bulut hizmetlerinde kullanacağını ve daha düşük bütçeli iş kollarını ise yeni bir şirkete çevireceğini açıkladı. Hareketin IBM’de nasıl bir etki yaratacağı konusunda ise şirketin CEO’su Arvind Krishna açıklamalarda bulundu. Krishna bu hareketin önemli bir hamle olduğunu kabul ederken bu hareket ile yıllardır süre gelen stratejik elden çıkarma hareketine son verdiklerini söyledi.

Krishna ayrıca şirketteki ağları 90’larda geri aldıklarını, 2000’lerde şirketteki bilgisayarları elden çıkardıklarını ve bundan yaklaşık beş yıl önce de yarı iletkenleri elden çıkardıklarını söyledi. Yaşananlara sebep olarak ise bunların tümü entegre değer teklifinde rol oynamıyordu dedi.

IBM Süper Bilgisayar
IBM Süper Bilgisayar

Yeni oluşturulacak ürünün henüz resmi bir adı yok. Fakat IBM’ın pazarlama ve yatırımcı ilişkileri bölümünde NewCo olarak isimlendiriliyor. Bölünme planı kapsamında yapılan açıklamada şirketin bulut sistemi için yaklaşık 1 trilyon Dolarlık bir Pazar fırsatını kullanacağını; yeni oluşturulacak NewCo’nun ise dünyada ki lider altyapı sağlayıcısı olmayı hedeflediğini söylendi. Bunun nedeni olarak da NewCo’nun IBM Global Technology Services’in mevcut altyapı kullanıcılarının tamamına sahip olarak sektöre gireceği söylenebilir. Bu da yaklaşık olarak 4600 kullanıcı anlamına geliyor.

Bu yaşanan olaylardan sonra IBM’ye oloan güvenin arttığını söylemek mümkün çünkü şirketin hisseleri bu açıklamadan sonra yaklaşık yüzde 7 arttı.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu