Dijital Pazarlama

İçerik Pazarlaması için 6 İpucu

Son zamanlarda markaların satış ve pazarlama stratejileri için kullandıkları yaratıcı, etkili, özgün ve satın alıma yönlendiren içerik pazarlaması, özellikle dijital platformlarda sıkça tercih ediliyor. Dolayısıyla içerik pazarlamasında trafiği artırmak önemli bir hale geliyor. İşte içerik pazarlama da trafiği artırmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına gelin birlikte göz atalım.

Sosyal Medyada İçerik Pazarlaması
Sosyal Medya’da içerik Pazarlamasının Önemi

1- Ölçüm ve Optimizasyon

İçerik pazarlamasında trafiği artırmak için en önemli unsurlardan biri bir program içinde ölçüm yapmak, içeriklerin etkisini analiz etmek ve optimizasyon yapmaktır. Bunun için birçok çevrimiçi moderasyon, takip sistemi ve raporlamak için de kullanılan uygulamalar bulunur. Bu uygulamalarla içeriklerin nasıl kullanıldığını görmek ve uygulanan stratejileri ilgili verilere göre değiştirebilmek mümkün hale gelir.

2- Özgün içerik

İçerik Pazarlaması
İçerik Pazarlaması için 6 İpucu 1

İçerik pazarlamada en önemli ve mutlaka dikkat edilmesi gereken şey özgün içeriktir. Üretilmiş olan ve kitlelere sunulmak için hazırlanan içerik orijinal ve marka için özel olarak oluşturulmuş olmalıdır. Başka platformlardan kopyalanarak alınmış olan içerikler markaya yarardan çok zarar getirir.

3- Değişik İçerik Türleri

İçerik Pazarlaması için İçerik Üretimi

İçerik oluşturulmasında ve pazarlanmasında ilk olarak metinler ve blog yazıları kullanılıyor. Ancak son zamanlarda dijital ortamlarında etkisiyle farklı teknolojiler kullanarak sunulan çok farklı içerik türleri bulunur. Resimler, videolar, GIF, podcast, ses kaydı gibi içerikler kullanılarak kitlelere farklı platformlardan ulaşılabilir.

4- Google Snippet vb. Uygulamalar

Günümüzde internet ortamında ne kadar çok bilgi olduğu düşünüldüğünde hedef kitlelere doğrudan ulaşabilmek için dijital pazarlamayı kullanmak çok önemlidir. Son zamanlarda öne çıkan Google Snippet vb. uygulamalar kullanılarak arama motorlarında görünmek ve en üst sıralarda yer almak daha kolay bir durumdur.

5- Geri Dönüşler

Dijital platformların en önemli avantajlarından biri de ölçülebilmesi, herkes tarafından ulaşılabilmesi ve hedef kitleler ile iletişim kurulabilir bir yapıda olmasıdır. Paylaşılmış bir içeriğe gelen geri dönüşler markalara ulaşmaktadır. Kolay ulaşılabilir olan bu platformlardan gelen geri dönüşler sıklıkla takip edilmeli ve geri dönüşlere mutlaka yanıt verilmelidir.

6- Yapay Zekâ

Son dönemlerin yıldızı ve birçok alanı etkileyen yapay zekâ, pazarlamaya da büyük faydalar sağlıyor. Yapay zekâ uygulaması kullanarak içeriklerin tasarımı, yazılması, paylaşılması ve düzenlenmesi gibi birçok konuda özgün çalışmalar ortaya koymak mümkün hale geliyor. Yapay zekâ algoritmaları kullanılarak içerikleri arama motorlarında bulunmaları için optimize etmek, görünme ihtimallerini artırmak, özgünleştirilmiş içerikler oluşturmak, chatbots kullanılarak içerik üzerinden hedef kitlelerle iletişime geçmek artık bir seçenek değil, zorunluluk halini almış bulunuyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu