Güncel

iGenomics: Taşınabilir Genom Dizilimi Çözümleyicisi

Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) ile çalışmalarını sürdüren bilim insanları, iGenomics ismini verdikleri bir uygulama ile dünyanın ilk taşınabilir genom dizilimi çözümleyicisini iGenomics’i geliştirdi. Geliştirilen uygulama ile kullanıcılar, elde taşınabilen bir DNA dizicisi ile bir akıllı telefonu eşleştirerek bir genetik laboratuvarı oluşturabiliyor. Böylece sahada büyük cihazlara veya dizüstü bilgisayara olan ihtiyaç azalıyor ve salgın, ekoloji çalışanları için kolaylık sunuluyor.

iGenomics
Taşınabilir Genom Dizilimi Çözümleyici Uygulama Geliştirildi

CSHL’de misafir yardımcı profesör olan Michael Schatz’ın laboratuvarında iGenomics uygulamasının programlamasını yapan Aspyn Palatnick, bu uygulamayı yazmaya 14 yaşında başladı.  Şimdi Facebook’ta yazılımcı olan Palatnick, Schatz’ın laboratuvarına katılmadan önce de akıllı telefon uygulamaları üzerine çalışıyordu.

iGenomics Uygulaması Ne İşe Yarayacak?

iGenomics uygulaması, Oxford Nanopore tarafından küçük DNA dizileme cihazlarını tamamlaması için geliştirildi. Palatnick, dizileme cihazlarının gittikçe küçüldüğünü ancak DNA üzerinde taşınabilir bir cihazda çalışmayı sağlayan bir teknoloji olmadığını belirtti. DNA üzerinde çalışmanın büyük bir kısmını hizalama ve çözümlemenin oluşturduğunu söyleyen Palatnick, bu işlemlerin büyük sunucu kümeleri veya son teknoloji dizüstü bilgisayarlar ile yapıldığını ifade etti.

Schatz, salgınlar üzerinde çalışan bilim insanlarının dizüstü bilgisayarlar ve diğer sunucularla dolu valizlerle seyahat ettiklerini fark etmiş ve genom çalışmalarının taşınabilir, ulaşılabilir bir hale gelmesini sağlayarak insanlara yardımcı oldu.

Uygulamayı kullanarak kullanıcılar, dizileme verilerini birbirlerini kablosuz bir şekilde gönderebiliyor ve en uzak bölgelerde yani internet erişimi olmasa bile DNA çözümlemesinin gerçekleşmesini sağlayabiliyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu