Güncel

İkinci El Telefon Alım Satımları Artık Daha Zor

İkinci el telefon alım ve satım yapan kişiler güvenlik açısından problemler yaşıyordu. Aldıkları telefonların çalıntı olma ihtimali, beyaz listede yer almaması gibi durumlarda telefonlara el konuluyordu. Türkiye Standartlar Enstitüsü ikinci el telefon alım satımlarında yeni kurallar getireceğini açıklamıştı ve 17 Şubat tarihinde kararını açıkladı. Devlet ikinci el alım satım yapan şirketlere yeni kurallar getirdi.

TSE İkinci El Telefon Alım Satımlarını Düzenliyor
TSE İkinci El Telefon Alım Satımlarını Düzenliyor

Bu karar ile artık telefon alım satım yapan şirketler kurallara uymayan telefonların alımını ya da satımını yapamıyor. Kurallara uymayan telefon alım satımı yapıldığında kullanıcının şikayetçi olması durumunda şirketin ceza alabileceği iddia ediliyor.

Cezai işlem hakkında henüz bir açıklama yapılmasa da TSE standartlarına uymayan ürünleri satmanın cezai işlemi bulunuyor. İnsanlar bu konunun internet üzerinden alım satımları nasıl etkileyeceğini merak ediyor.

Uzmanlar internet üzerinden alınan telefonların şirketlere götürülüp kurallara uyup uymadığının testini yaptırabiliyor. Cihazın kurallara uyup uymadığı e-devlet üzerinden kontrol ediliyor. Ancak herkes bu kontrolü yapamıyor.

İkinci El Telefon Alım Satımları Daha Güvenli Hale Geliyor
İkinci El Telefon Alım Satımları Daha Güvenli Hale Geliyor

TSE İkinci El Telefon Alım Satımlarında Düzenlediği Kurallar Neler?

  • Yenileme Merkezleri tek çatı altında toplanıyor.
  • Yenileme merkezinin telefonun değerini 5 iş günü içerisinde belirlemesi gerekiyor.
  • Yenileme Merkezlerinin sistem üzerinden telefonun kayıp, klonlanmış ya da çalıntı olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor.
  • Cihazın (IOS ve Android) yazılım yoluyla performansının test edilmesi gerekiyor. Bu işlemde problem çıkması durumunda alım veya satış işlemi yapılmıyor.
  • Telefonların Mobil Cihaz Kayıt sisteminden IMEI kodunun kontrol edilmesi gerekiyor. IMEI kodu beyaz listede yer almayan telefonların alım satımı işlemlerinin yapılmaması gerekiyor.
  • Telefonun değeri belirlenmeden önce kişiden bu işlemi onayladığına dair imza alınması gerekiyor.
  • Cihazın problemli olup olmadığı kontrol ediliyor.
  • Telefonu satmak isteyen kişiden telefonla ilgili bilgiler alınacak ve bu bilgilerin sistemdeki bilgiler ile uyuşup uyuşmadığına bakılması gerekiyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu