Güncel

IMEI Kayıtlarının Süresi Uzatıldı

IMEI kayıtlarının süresi uzatıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 20 Şubat Cumartesi günü Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına alınması gereken cihazlar yönetmeliğinde büyük bir değişiklik yaptı.

IMEI Kayıtlarının Süresi Uzatıldı
IMEI Kayıtlarının Süresi Uzatıldı

Şubat ayında telefon alım satım piyasasında önemli değişiklikler yaşanıyor. Önce TSE telefon alım ve satımlarına yeni kurallar getirdi. Bu kural ile artık her telefonun alım ve satım işlemi olmuyor. Çalıntı ve kayıp telefonların dışında, fonksiyonları çalışmayan veya geçici olarak yaptırılan telefonların satılması artık zor görünüyor.

IMEI Kayıtlarının Süresi Kaç Gün Oldu

Geçtiğimiz yıl Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu IMEI kayıtlarında değişiklik yapmıştı ve eski süreyi değiştirip 120 güne düşürmüştü. Bu karar olumsuz tepkilere yol açsa da bakanlık kararında ciddi olduğunu gösterdi.

IMEI Kayıtlarının Süresi Kaç Gün Oldu
IMEI Kayıtlarının Süresi Kaç Gün Oldu

Fakat bakanlık Covid-19 virüsünden dolayı bu kararında tekrardan değişiklik yaptı. Covid-19 virüsünden dolayı yurt dışına gidiş ve dönülerde belli kurallara uyulması gerekiyor. Bu doğrultuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu kararı almak zorunda kaldı. Yurt dışında üretilen veya satılan telefonları Türkiye’de kullanmak isteyen kullanıcılar IMEI kayıtlarını 120 gün içerisinde yaptırması gerekiyordu. Yeni karar ile bu süre 365 güne çıkarıldı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu