Güncel

Liseli Gençler İmha Robotu Geliştirdi

Ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ ün söylediği sözlerinden bahsettiği gelecek nesil umutlandırıyor.  Bahçeşehir’de okuyan liseli gençlerin tasarladığı ve ismini ” NAİM ” olarak koyduğu bomba imha robotu hafif ve maliyet olarak düşük olması ile dikkat çekiyor.

Bir kişinin rahatlıkla taşıyabileceği olan imha robot,  şüpheli paketi güvenli alana götürüp patlamasını sağlıyor. Robot 10.6 kilogramdan 400 kilograma kadar paketi taşıyabiliyor.

Bahçeşehir öğrencisi ve ” Robotik Takım İntegra  3436 ” üyelerinden Kuzey Yıldızı, korona sürecinden dolayı prototipin geciktiğini belirtiyor.

İmha Robotu Geliştirildi
İmha Robotu Geliştirildi

İmha robotun çiziminin 2 hafta sürdüğünü ve imha robotun tamamen üretilmesinin 2 ay içersinde tamamlandığı belirtiliyor. Bomba imha ekiplerinin ihtiyacına yönelik olarak bir çalışma yaptıklarını söyleyen genç liseliler, imha  robotu tasarımını basit tutmaya çalıştıklarını ve bu sayede maliyetinin düşük olduğu söylüyor. Ayrıca basit mekanizma kullanarak robotun hafif olmasını hedeflediklerini ifade ediyor. Ek olarak motor çantasına sığabileceğini belirten Yıldız, bu sayede trafikte problem yaşanmayacağının da altını çiziyor.

https://youtu.be/7m3KLZjNL1g
Yeni Nesil Bomba imha robotu

Naim İmha Robotu

Robotlara daha çok Türkçe isim verdiklerini belirten Yıldız, ağırlıktan dolayı Naim ismini verdiklerini söyledi. Robotun, kamera sistemi olmadığında 1600 TL, kamera sistemi takılırsa da 3000 TL maliyeti oluyor.

Manevra kabiliyetinin de yüksek olduğu imha robotu, açık alanda 4 km, kapalı alanlarda 300 metreye kadar gidebiliyor. İmha robotu 4 pille çalışıyor ve tek pille 45 dakika ilerleyebiliyor.

İmha Robotunun üreticileri  : Kuzey Yıldızı, Murathan Güneş, Karin Dağ, Boran Ocak gençlerimizdir.

Aselsan’ ın önceki büyük maliyetler üretilen projesi yerine bu projeye dikkat etmesi gerekiyor.Çünkü o imha aletini iki kişi taşıyabiliyor ve maliyeti yüksek olan bu proje ile biraz daha ileri seviyeye taşınabiliyor

Kaynak
YENİ NESİL BOMBA İMHA ROBOTU

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu