Güncel

Inception Filmi Gerçek Oluyor

Bilim insanları rüyaları yönlendirmenin yolunu buldu mu? 2010 yapımı Başlangıç (Inception) filmi ile birlikte rüyaların başka kişiler tarafından yönlendirilmesi düşünceleri dünya kamuoyu tarafından ilgi görmüş ve gündemde kalmıştı. Yönetmenliğini Christopher Nolon’un yaptığı film, rüyalara yön veren profesyonel bir hırsızı konu edinmişti.

Günümüzde ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) bilim insanları, rüya gören insanların rüyalarını yönlendirmenin bir yolunu bulduğunu açıkladı. Haberi yapan Independent’e göre uyku izleme cihazı olan Dormio’yu kullanan araştırmacılar, uykunun ilk aşamasında sürekli olarak aynı bilgilerin tekrarlanması sonucu rüyaları belli konulara yönlendirmeyi başardı.

Inception Filmi Gerçek Oluyor
Inception Filmi Gerçek Oluyor

Yürütülen çalışmalara katılan kişilere, bir uygulama sayesinde “Ağaç düşünmeyi unutmayın” gibi sesli uyarı sinyalleri verildi ve ardından uyku aşamasına geçildi. Kişilerin parmaklarına takılan Dormio cihazı sayesinde ve de uyuyan kişinin dış sesin etkisine açık olup olmadığı aşamada olduğu tespiti yapılması için şahısların kalp atışı ve fiziksel özellikleri gözlemleniyor. Kişinin uykuya daldığı ve dış seslere karşı açık olduğu tespit edildiği anda önceden kaydedilmiş sesleri dinletme aşamasına geçiliyor. Bu ses kayıtları dinletme aşaması birkaç kez tekrarlandıktan sonra katılımcı uyandığında, uygulamaya kısa rüya günlüklerini giriyor. Bu çalışmada yer alan Adam Haar Horowitz, katılımcı kişilerin rüyalarının yüzde 67’sinde işe yaradığını da belirtmiş.

Katılımcılardan bir kişi ise bu ağaç figürünü çocukluğunda bahçesinde bulunan bir ağaç olarak gördüğünü belirtti. Bu sayede yönlendirilen rüyaların yaratıcı yazın gibi faaliyetlere de yardımcı olabileceği düşüncesini ise bu yönde çalışma yapan Consciousness and Cognition adlı dergi öne sürdü. Son olarak böyle bir teknolojinin travma ve stresle mücadele amacıyla da kullanılabileceği belirtildi. Bu yönde ortaya çıkan çalışmalarla birlikte Inception filmi gerçek mi oluyor düşüncesi hala akıllarda soru işareti yaratmaya devam ediyor. Ayrıca bu yönde yapılan çalışmaların da teknolojinin günden güne gelişmesi ile birlikte ilerleyeceği düşünülüyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu