Dijital Pazarlama

Influencer Marketing Gittikçe Büyüyor

Pandemi süreciyle e-ticarete olan ilginin artması ve karantina dönemlerinde insanların sosyal medyada vakit geçirdiği sürenin de artmasıyla influencer marketing sektörde önemli bir rol edindi. Büyük markalar ya da küçük işletmelerde hemen hemen her sektöre kadar influencer pazarlama yayılmış durumda. İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB) tarafından yapılan bir anket de bu durumu kanıtlıyor. Ayrıca anket sonuçlarına göre markalar influencer pazarlama için ayırdığı bütçeyi artırmayı planlıyor.

Influencer Marketing Büyüyor
Influencer Marketing Büyüyor

Influencer Marketing Anket Sonuçları

58 Reklam Ajansı, 69 Reklamveren ve 16 Influencer Pazarlama Ajansı’nın katılım gösterdiği ankette, 2020 yılında Influencer Pazarlama Stratejisi konusunda en çok beğenilen marka olarak Trendyol seçildi. Ayrıca ankete katılım gösteren reklamverenlerin yüzde 91’i, 2021 yılında influencer pazarlama için bütçelerini artıracaklarını öngörüyor. Bunun yanı sıra reklamverenlerin yüzde 84’ü 2020 yılında bu konuda harcama yaparak kampanya yaptıklarını belirtiyor. Ankete cevap veren reklamverenler, hizmet verdikleri markaların dijital pazarlama için ayırdıkları bütçelerin yüzde 0 – yüzde 5’ini influencer pazarlama için ayırdıklarını ifade ediyor.

Ajanslar ise müşterilerinin yüzde 91’i için influencer pazarlama kampanyası düzenlediklerini belirtti. Ajansların 2021 yılı beklentisi ise markalarının influencer pazarlama kampanyalarına ayıracağı bütçenin artmasını bekledikleri yönündeydi.

Ankete katılım gösteren influencer pazarlama ajanslarının vermiş oldukları yanıtlara göre en çok pazarlaması yapılan sektörün hızlı tüketim ürünleri olduğu belirtildi. Daha sonrasında ise e-ticaret ve tekstilin geldiği ifade edildi. Bu ajansların yüzde 92’si ise 2021 yılında hizmet verdikleri markaların influencer pazarlama konusunda bütçelerini artırmasını bekliyor.

Anketle ilgili detaylara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu