Influencerlar

Influencer Nedir? Etkili Influencerlar Listesi 2021

Influencer nedir? Influencer kelime anlamına baktığınız zaman etkileyen anlamına geliyor. Günlük yaşantımız da, sosyal medya uygulamaları üzerinden kullanıcılarını etkileyen hesap sahiplerine influencer deniliyor. Covid-19 virüsünden dolayı sosyal medya uygulamalarının kullanımı gün gittikçe artıyor. Bu kullanımın artmasının sebepleri arasında, uygulamalarda içerik üreten hesaplar yani influencer dediğimiz kesimin takip edilmesi, bulunuyor.

Influencer Nedir
Influencer Nedir

Influencer, belli bir kitleye hitap eden ve içerikleri ile kitlesinin duygularına hitap etmeyi başaran insanlara deniyor. Peki takipçi sayısı yüksek olan her hesabın sahibi influencer sayılıyor mu? Tam anlamıyla influencer sayılıyor diyemiyoruz. Eğer kitlenizi etkileyemiyorsanız bu influencer olmadığınız anlamına geliyor.

Influencer Ne Demek?

Influencer ne demek Türkçe diye merak ediyorsanız, Fransızca bir kelime ve etkileyen anlamına geliyor. Son günlerde neredeyse her yerde karşımıza çıkan kelime nasıl bu kadar popüler hale geldi? Biraz geriye gittiğiniz zaman Türkiye’de ya da dünya da tanınan kişilere ünlü, sanatçı gibi sıfatlar ile hitap ediliyordu.

Influencer Ne Demek
Influencer Nedir, Ne Anlama Gelir?

Sosyal medyanın insanların hayatının merkezine oturmasıyla birlikte ünlü, sanatçı gibi kelimeler yerine influencer kelimesi geldi. Bu iki kelime arasında ki fark ise kişiyi popüler hale getiren teknolojinin değişmesi oldu.

Influencer Türleri Nelerdir?

Influencer türleri nelerdir? Influencerlar içerik türlerine göre ve takipçi sayısına göre ikiye ayrılıyor. Sosyal medya kullanıcıları için pek fazla ayrım olmasa da reklam vermek isteyenler bu tür ayrımlara gidebiliyor.

İçerik Türlerine Göre Influencer Türleri Nelerdir?

Influencer nasıl olunur diye merak ediyorsanız öncellikle influencer türlerindeki ayrımları iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü hangi platformda daha iyi içerikler üreteceğinize karar vermeniz gerekiyor. İçerik türlerine göre influencerlar da kendi içlerinde gruplara ayrılıyor.

Hangi platformda içerik üretiyorsa ya da hangi platform sayesinde popüler olduysa o platformun influencerı deniyor. Örneğin, Danla Bilic, Youtuber aynı zamanda Instagram’da da yüksek takipçisi bulunuyor, peki Danla Bilic hangi kategoriye giriyor? Danla Bilic Youtuberlar kategorisinde yer alıyor. Çünkü bu platform sayesinde popüler oldu ve Youtube’da içeriklerini paylaştığı için Youtuber listesinde yer alıyor.

Youtuberlar

Youtuberlar ne kadar kazanıyor herkesin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Youtuberlar bu konu hakkında pek fazla yorumda bulunmuyor. Youtube’dan iyi paralar kazanan influencerlar buna ek olarak reklam gelirleri ile daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Bu yüzden herkes Youtuber olmak istiyor.

Youtuberlar
Youtuberlar

Reklam vermek isteyen markalar daha çok Youtuberları tercih ediyor. Çünkü abone sayısı az olsa bile etkileşimleri yüksek oluyor. Markalar ürünlerinin özelliklerini, diğer ürünlerden farklarının anlatılmasını istiyorsa Youtuberlar ile iş yapıyor.

Bloggerlar

Blogger kelimesi de hayatımıza sonradan giren bir kelime oldu. Bu yüzden influencer denildiği zaman en son akla gelen türü oluyor. Bloggerların amacı bilgilendirmek, deneyimlerini aktarmak olduğu için içerikleri pek fazla eğlenceli olmuyor. Diğer influencerlara göre içerikleri fazla rağbet görmüyor olsa da organik takipçi bakımından ön plana çıkıyor. Bloggerlar’ın takipçi sayısı az olduğundan reklam vermek isteyen markalar tarafından pek fazla tercih edilmiyor.

Bloggerlar
Influencer Nedir? Bloggerlar Influencer Mıdır?

Fakat son zamanda markalar bloggerlara yatırım yapmaya başladı ve bu yatırımlardan olumlu sonuçlar almaya başladı. Markaların olumlu sonuçlar almasının en büyük sebebi takipçilerin Bloggerlar’a destek olmak için ürünleri denemek istemesinden kaynaklanıyor.

Sosyal Medya Fenomenleri

Sosyal medya fenomenleri en çok reklam geliri elde eden inflencerlar oldu. Sosyal medya fenomenleri Instagram fenomenleri, Tiktok fenomenleri ve Twitter fenomenleri olmak üzere üçe ayrılıyor. Listede yer alan fenomenler genelde markaların ilk tercihleri oluyor.

Instagram Influencerlar:

Instagram ınfluencer listesi çok karışık. Çünkü Youtuberlar ve bloggerlar takipçileri ile daha hızlı etkileşim kurabilmek için sosyal medya hesaplarını aktif kullanmaları gerekiyor. Instagram bu yüzden diğer uygulamalara göre daha çok rağbet görüyor. Ayrıca Instagram’da etkileşim sağlamak kolay oluyor. Reklam veren markalarda uygulamadaki etkileşimleri bildikleri için daha çok Instagram’da yer alan fenomenleri tercih ediyorlar.

Instagram Fenomenleri
Instagram Fenomenleri
Tiktok Influencerlar

Tiktok Influencer Marketing son zamanlarda çok dikkat çekiyor. Bunu etrafınıza bakarak da görebiliyorsunuz. Reklamlarda, dizilerde her yerde Tiktok fenomenlerini görebiliyorsunuz. Örneğin Cemre Solmaz’ın çıkardığı şarkının video klibinin bazı sahnelerinde reklam ögelerinin yer aldığını görebiliyorsunuz. Tiktok Influencer Marketing’in değerinin arttığını bu örneklere bakarak da anlayabiliyorsunuz.

Tiktok Fenomenleri
Tiktok Fenomenleri
Twitter Inlıencerlar:

Twitter influencers listesinde yer alan kişiler başka uygulamalarda reklam yapmaya başladı. Bunun en büyük sebebinin ise Twitter kullanıcılarının uygulamada reklam yapan influencer görmek istemediği iddiasıdır. Bu yüzden reklam vermek isteyen markalar Twitter influencerlarını pek fazla tercih etmiyor.

Twitter Fenomenleri
Influencer Nedir? Twitter Fenomenleri Influencer Sayılıyor Mu?

Takipçi Kitlesine Göre Influencer Türleri Nelerdir?

Takipçi kitlesine göre Influencer türleri üçe ayrılıyor. Mikro, Makro ve Mega şeklinde sınıflandırılan influencer türleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Mikro-Influencer’lar

Micro Influencer Ne Demek
Micro Influencer Nedir?
  • Takipçi Sayıları: 1.000 – 40.000 Kişi

Mikro influencer nedir? Mikro influencer az takipçisi olan fakat takipçileri ile etkileşimi ile yüksek olan fenomenlere deniyor. Mikro influencerlar takipçileri az olduğu için pek fazla reklam yapmak istemiyor. Markalar mikro influencerlar ile reklam çalışması yapmak istiyorsa onları ikna etmesi gerekiyor.

Markalar diğer influencerlara göre mikro-influencerlara daha az ücret ödüyorlar. Mikro-Influencerların takipçileri genellikle aynı tip oluyor. Markalar belli bir kitleye özel ürün çıkartıyorsa mikro influencerlarla anlaşıyor. Bloggerlar mikro influencer olarak sayılıyor.

Makro- Influencar’lar

Makro Influencer Ne Demek?
Makro Influencer Nedir?
  • Takipçi Sayıları: 40.000 – 1.000.000 Kişi

Makro influencer nedir? Film yıldızları, sanatçılar makro-influencerlar arasında yer alıyor. Bu grupta yer alan fenomenler Influencer Marketing‘de aktif olarak yer alıyor. Bu kadar aktif olmalarının en büyük sebebi, takipçilerinin organik olması olarak gösteriliyor.

Mega-influencerlara göre daha düşük ücretler alsa da aldıkları reklam gelirleri en az 15 bin TL olduğu iddia ediliyor. Twitter fenomenleri de bu grupta yer alıyor.

Mega-Influencer’lar

Mega Influencer Ne Demek?
Mega Influencer Nedir?
  • Takipçi Sayıları: 1 Milyon ve fazlası

Mega influencer nedir? Mega influencerlar arasında daha çok Youtube ve Instagram’da fenomen olmuş kişiler yer alıyor. Futbolcular, şarkıcılar da bu listede yer alabiliyorlar. Takipçileri her kesimden olabiliyor bu yüzden büyük markalar bu fenomenler ile çalışmayı tercih ediyor.

Mikro Influencer ile Makro Influencer Arasında Ne Tür Farklar Bulunuyor?
  • Mikro influencerlar reklam yapma konusunda kararsız kalıyor ama makro influencerlar art arda reklam yapabiliyorlar.
  • Takipçi sayılarındaki farktan dolayı aldıkları reklam gelirleri çok farklı olabiliyor.
  • Mikro influencerlar makro influencerlara göre takipçileri ile daha hızlı etkileşim kurabiliyor.
  • Mikro influencerların takipçisi daha organik oluyor.
  • Makro influencerların sayısı mikro influencerların sayısından daha fazla.

Influencer Marketing Ne Demek?

Influencer Marketing ne demek? İnsanların alışveriş şekli değişti ve artık internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Alışverişin internet üzerinden yapılmasıyla birlikte influencer marketing kavramı ortaya çıktı.

Influencer Marketing Nedir?
Influencer Marketing Nedir?

İnsanlar internet üzerinden alışveriş yapmaya başladığı için milyonlarca marka ve milyonlarca ürün bulunuyor. Ürünlerin fiyatları ve özellikleri sizi kararsız bırakabiliyor. İşte Influencer Marketing burada devreye giriyor ve karar vermenize doğrudan ya da dolaylı olarak etkide bulunuyor.

Influencer Fiyatları Ne Kadar?

Influencer reklam fiyatları değişebiliyor. Instagram influencerı ile Youtuber’ın istediği ücret farklı olabiliyor. Ayrıca yüksek takipçisi olan influencerlara reklam vermek her zaman istenilen sonuca ulaştırmayabiliyor.

Reklam vermek istediğiniz ürün ile reklamı yapacak influencerın uyumlu olması gerekiyor. Ayrıca çok fazla reklam kokmaması gerekiyor. Reklam kokusu fazla olduğu zaman kişiler ürününüzden soğuyabiliyor.

Influencerlar reklam geliri olarak en az 25 bin TL civarı para kazanıyor. Mikro-ınfluencerlar için bu rakam öneriliyor. Mega-influencerların ise daha fazla ücretler istedikleri iddia ediliyor.

Etkili İnfluencerler Listesi 2021

Etkili influencer nedir? Etkili influencerlar insanların kararlarını etkileme de başarılı olan fenomenlere deniyor. Listeye her yıl yeni insanlar girdiği gibi listeden bazı isimlerde çıkabiliyor. Bazı influencerlar listede kısa süre yer alabiliyor. Örneğin Taha’nın Mutfağı Youtube kanalının sahibi Taha Duymaz Etkili influencer listesi 2020 yılında listeye girmişti fakat listeden kısa sürede ayrıldı.

1-) Danla Bilic:

Danla Bilic kimdir? Danla Bilic Youtube’da çektiği makyaj videoları ile ünlü oldu. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarını aktif kullanıyor. Reklam vermek isteyen markaların ilk tercihi Danla Bilic oluyor. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.90

Etkili Influencer Nedir? Listenin İlk Sırasında Damla Bilic

2-) Eylül Öztürk

Eylül Öztürk Scorp uygulaması ile ünlü oldu. Eylül Öztürk de sosyal medya hesaplarını aktif kullanıyor. Reklamları daha çok Instagram hesabından yapsa da Twitter’da da aktif bir kitlesi bulunuyor. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.85

Etkili Influencerlar Listesi Eylül Öztürk

3-) Aykut Elmas:

Aykut Elmas Vine uygulamasında çektiği kısa videolar ile ünlü oldu. Daha sonra sosyal medyada da videolar çeken Aykut Elmas, geçen yıl listenin ikinci sırasında yer alıyordu. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.80

Etkili Influencerlar Listesi Aykut Elmas

4-)Oğuzhan Uğur

Oğuzhan Uğur Youtube’da çektiği videolar ile ünlü oldu. Daha sonra onedio ile anlaşan Oğuzhan Uğur, listenin iki yıldır vazgeçilmez ismi oluyor. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.80

Influencer Nedir? Etkili Influencerlar Listesinde Oğuzhan Uğur

5-) Yasemin Sakallıoğlu

Yasemin Sakallıoğlu Instagram platformunda çektiği videolar ile ünlü oldu. Yasemin Sakallıoğlu çektiği videolarda reklamı karşı tarafa en iyi ileten Influencerlar arasında yer alıyor. Listede her yıl yeri değişse de her zaman listenin üst sıralarında yer almayı başarıyor. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.77

Etkili Influencerlar Listesi Yasemin Sakallıoğlu

6-) Şeyda Erdoğan

Şeyda Erdoğan Youtube’da çektiği makyaj videoları ile ünlü oldu. Sosyal medya hesaplarını aktif kullanıyor. Şeyda Erdoğan daha sonra TikTok hesabı açtı ve bu platformda daha çok aktif olmaya başladı. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.73

Etkili Influencerlar Listesi Şeyda Erdoğan

7-)Pelin Akil

Pelin Akil videoları Instagram’da en çok etkileşim alan videolar arasında yer alıyor. Listede sosyal medya sayesinde ünlü olmayan isimlerden biri olan Pelin Akil aslında oyunculuk ile uğraşıyor. Sosyal medya hesaplarını aktif kullanan oyuncu genellikle ailesi ile çektiği tatlı videolar ile biliniyor. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.70

Etkili Influencerlar Listesi Pelin Akil

8-)Duygu Özaslan

Duygu Özaslan geçen yıl listenin ilk sıralarında yer alıyordu. Fakat son çektiği reklam videoları insanlar tarafından beğenilmedi ve sosyal medya da viral oldu. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.70

Etkili Influencer Nedir? Listede 8.Sırada Duygu Özaslan

9-) Acın Ilıcalı:

Acun Ilıcalı, Türk televizyon tarihinin en önemli isimlerinden biri. Geçen yılki listede sekizinci sırada yer alıyordu. Acun Ilıcalı’nın etki skoru geçen yıla göre daha az olduğu için sıralamada değişiklik oldu. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.64

Etkili Influencer Listesi Acun Ilıcalı

10-) Ezhel

Ezhel Olay şarkısı ile Türkiye gündemine girmişti ve daha sonra şarkıcının yaşadığı olaylardan dolayı popülaritesi arttı. Bundan dolayı sosyal medyada takipçi sayısı hayli yüksek. Şarkıcı listeye daha sonra dahil olsa da bu listede uzun yıllar duracak gibi görünüyor. İnsanlar üzerinde etki oranı: 9.60

Etkili Influencer Nedir? Listede 10.Sırada Ezhel

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu