Güncel

Instagram E-Ticarete Öncelik Veriyor

Instagram e-ticarete yönelik güncellemelerine hız kesmeden devam ediyor. Instagram, bildirim bölümünü, kullanıcıyı tanıtmak için küçük işletmelerden alışveriş yapmaya yönlendirecek bir mağaza sekmesi olarak değiştirdi. Instagram, insanların hayatlarını ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platform sağlıyordu. Ancak bu değişiklikle birlikte kullanıcı verilerini toplayan ve onları mağaza özelliğini açmaya zorlayan bir e-ticaret platformuna dönüşüyor.

E-ticarette Instagram
E-ticarette Instagram

Daha önce bir kalp simgesi olan alışveriş düğmesi, en son etkinlikleri ve bildirimleri gösterirdi. Çoğunlukla, insanların paylaşılan gönderilere ve hikayeye nasıl tepki verdiği bu sekmede gösteriliyordu. Kullanıcıların alışkanlıkla bildirim düğmesine dokunacaklarını ve onları yeni özelliğe götürdüğünü bildikleri için platform onu ​​bilerek alışveriş düğmesi şeklinde yeniden tasarladı. İnsanlar yeni değişikliği bu şekilde öğrenmiş olacak.

Instagram E-ticaret için Tercih Ediliyor Mu?

İnsanların çoğu bir şeyler satın almak için Instagram’a gelmiyor. İlk olarak, uygulama geliştiricileri gereksiz bir özellik başlattı ve ardından kademeli olarak buna talep yarattı. Bu değişikliğin yol açtığı olası zarar, sosyal medya şirketi tarafından kullanıcıların hassas verilerinin kullanılmasıdır. Genellikle insanlar ruh sağlığı, fiziksel sağlık sorunları, kayıpları, travmatik olaylar, mutlu anlar, üzücü anlar gibi kişisel deneyimlerini ve arkadaşlarıyla paylaşmak istedikleri her kişisel bilgiyi yayınlıyor. Üçüncü bir tarafın bu tür bilgilere erişmesi, kullanıcılar için tehlikeli olabilecek bir güvenlik endişesi yaratıyor.

Instagram E-ticaret için Tercih Ediliyor Mu?
Instagram E-ticaret için Tercih Ediliyor Mu?

Mağaza sekmesinde gösterilecekler, kişisel beğeni özelliğine göre tasarlanıyor. Bir kullanıcının bu tercihlerine göre ürünleri görmesi, paylaşması veya beğenmesi muhtemel olan ürünler, mağaza sekmesinde görüntülenecek. Bir Instagram blog gönderisinde, insanların Instagram influencer’larının bahsettiği ürünü denemek istediği söylendi. Ancak tüm kullanıcılar Instagram e-ticaret açısından kullanmıyor. Instagram alışverişe öncelik veriyorsa, alışveriş yapmakla ilgilenmeyen kullanıcıların normal sürüme geri dönme seçeneği olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak
Instagram is upgrading its eCommerce efforts and it can be awful

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu