Güncel

Instagram İşletme Hesaplarına Yeni Özellik Geliyor

Sosyal medya devlerinden biri olan Facebook’un, hizmet birleştirme politikası ile hizmetlerini birleştirerek kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bu konu hakkında geri adım atma çabasına girmeyen şirket, yaptığı birleştirme hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Şirket, işletmeler tarafından fazlasıyla kullanılan Messenger API’sini Instagram’a getirdi. Bu özellik ile Instagram’da yeni bir dönemin başladığı söylenebilir.

Instagram
Instagram İşletme Hesaplarına Yeni Özellik Geliyor

Facebook, işletme hesaplarının tercih ettiği Messenger API’sini Instagram’a eklemeye çalışıyor. Şu an için kapalı beta sürecinde olan çalışma, işletmeler ile tüketiciler arasındaki Instagram bağını güçlendirmiş olacak. Bu sayede otomatik yanıtlama özelliği sayesinde kullanıcı yaşadığı sorunla alakalı hızlı çözüme ulaşacak.

İşletme Hesaplarının Yeni Özelliği: Otomatik Cevaplama

Geçtiğimiz günlerde Facebook Messenger ile Instagarm DM’i birleştiren Facebook’un, Messenger API‘si, işletme hesaplarının otomatik bir şekilde yanıt vermesini sağlıyor. Bu durum artık, Instagram kullanıcılarının da kullanımına sunulacak. Şu an için kapalı betada olan özellik, ilerleyen günlerde tüm işletmelerin hizmetine sunulacak.

İşletme Hesapları
İnstagram İşletme Hesapları Otomatik Cevap Verecek

Facebook’un Instagram’a ekleyeceği Messenger API, işletmelerin otomatik mesajlar vermesini sağlayacak. Bununla birlikte işletmeye ulaşan bir tüketici, sorduğu soruya anında cevap alabilecek. Özelleştirilen mesajlar, bu işletmeler için önemli avantajlar sağlamış olacak. Yapılacak olan bu güncellemenin, Instagram’ın e-ticaret platformu haline getirilmeye çalışılmasının sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’un yaptığı açıklamaya göre Messenger API’sinin Instagram’a eklenmesi sayesinde, işletmelerin müşterileriyle aralarının iyileşmesi hedefleniyor. Instagram’da da tıpkı diğer e-ticaret platformlarında olduğu gibi profesyonel bir sistemle donatılacak. Facebook’un yaptığı çalışma, Instagram’ı kurumsal bir hesapla kullanan işletmelerin işini hafifletecek gibi duruyor.

İşletme Hesapları Otomatik Cevap
İşletme Hesapları Otomatik Yanıt Vermeye Hazırlanıyor

Instagram’a eklenen bu özellik bazı işletmelerde aktif olarak test sürecinde. Bu işletmeler ise Adidas, H&M, Sephora, Amaro, Nars, Michael Kors ve Glossier gibi popüler olan markalar. Fakat bu özelliğin ne zaman kapalı beta sürecinden çıkıp bütün işletmelerin kullanabileceği ise bilmiyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu