Instagram Kötüye Kullanımla Mücadelesinde Yeni Bir Adım Atıyor

Instagram kötüye kullanım konusunda vermiş olduğu mücadelesinde bir yeni adım atıyor. Çünkü Instagram, platform olarak insanların sevdiği şeylerle güvenli bir şekilde bağlantı kurmasını istiyor. Platform üzerinde, Birleşik Krakllık’taki futbolcuları hedef alan ırkçı bir taciz sonrası böyle bir karar alan Instagram, bu davranışı platformunda istemediğini ifade etti.

Instagram bloğu üzerinden yapmış olduğu açıklamada insanların genelde direkt mesajlar(DM) aracılığıyla rahatsız edildiğini  ve yorumlara kıyasla onların incelenmesinin daha zor olduğunu belirtti. Platform, DM’in özel sohbetler için olduğunu bundan dolayı da yorumları incelerken kullandıkları teknoloji kullanmadıklarını söyledi. Ancak, DM üzerinden kötüye kullanıma dur demek için bir adım atmaya karar verdiklerini böylece suistimali azaltamaya yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtti.

Instagram Kötüye Kullanımla Mücadele Ediyor

Instagram Kötüye Kullanım için Nasıl Bir Önlem Alıyor?

Instagram, DM’lerde kuralları ihlal eden insanların farkına vardıklarında daha sert adımlar atacağını 10 Şubat 2021 tarihinde duyurdu. Bir kullanıcı kuralları ihlal eden DM’ler gönderdiğinde artık ne olacak?

Tüm bunların yanı sıra Instagram, nefret söylemi konusunda Birleşik Krallık’ta kanun uygulayıcı makamlarla işbirliği yapmaya kararlı olduğunu da açıkladı. Bu durumda kolluk kuvvetlerinden gelen yasal bilgi taleplerine insan haklarına aykırı olmadığı sürece yanıt vereceklerini de belirtti.

Instagram kötüye kullanım konusunda yaşanan sorunlara yardımcı olmak için tasarlanan ve topluluk üzerinden gelen geri bildirimleri içeren yeni bir özellik üzerinde çalıştığını da duyurdu. Söz konusu özelliği önümüzdeki aylarda piyasaya sürmeyi hedeflediklerini de ifade etti.

Instagram’da son zamanlarda neler oluyor merak ediyorsanız aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Exit mobile version