Güncel

Instagram Masaüstü Hikayeler Değişiyor

Instagram masaüstü hikayeler için güncelleme geldi. Instagram masaüstü modlarına yenilenen bir kullanıcı ara yüzü sunarak, hikayelerin çok daha rahat bir şekilde görüntülenmesini sağlamaya başladı. Hikayeler, kullanıcıların birbirleriyle daha fazla etkileşime girmesini sağlıyor. Üstelik kullanıcıların birincil günlük profil güncellemeleri kaynağı olarak devraldı ve Instagram Live gibi özellikler yalnızca Snapchat’in en önemli parçası olarak rollerini pekiştirdi.

Instagram Story'lerin Önemi Gün Geçtikçe Artıyor
Instagram Story’lerin Önemi Gün Geçtikçe Artıyor

Nisan 2020’de Instagram, kullanıcıların web sayfası üzerinden mesaj gönderip almalarını sağlayan bir güncelleme duyurdu. Canlı akış masaüstü platformunda başlatılmasa da en azından görüntülenebilir oldukları fark edildi. 2020 boyunca meydana gelen bu güncellemeler, COVID-19 salgınının özellikle evden çalışanlar için masaüstü kullanımında nasıl belirgin bir artışa neden olduğu göz önüne alındığında Instagram için çok iyi planlanmış bir zamanlamaydı.

Instagram Masaüstü Hikayelerde Değişen Nedir?

Bu son güncelleme, hikayelerin web sitesinde nasıl görüntülendiğiyle ilgili bir güncellemedir. Başlangıçta, bir hikâye kutucuğuna tıklandığında, ortaya çıkan resim veya klip, izleyiciler hepsini bir kenara tıklayana kadar ekranı tamamen kaplayacaktı. Aynısı mobil ekranda gerçekleşirken, bir mobil cihazla kaydırma ve alakasız hesap hikayelerini tamamen atlama yeteneği, bir masaüstünün yönetebileceğinden çok daha kullanışlı bir durumdadır.

Instagram Masaüstü Hikayelere Güncelleme Geldi
Instagram Masaüstü Hikayelere Güncelleme Geldi

Yeni güncellemeyle birlikte tıklandığında, hikayeler kendilerini ana hikâye yukarıda ve ortada olacak şekilde atlı karınca şeklinde sunacak, diğer hikayeler ise yanlara doğru ve ilişkili hesaplarını gösteren simgeler gösterecek şekilde yer alacak. Bu sadece hikayeler arasında daha kolay geçişe izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların birden fazla hikâyeyi atlamasına ve doğrudan onları en çok ilgilendiren hikayeleri görüntülemesine olanak tanıyor.

Instagram hikayelerin kullanıcıları tarafından oldukça fazla tercih edildiğinin farkındadır. Bundan dolayı Instagram masaüstü hikayelere güncelleme getirdi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde tweet paylaşmaya yönelik bir güncelleme de gerçekleştirdi. Instagram Story’de Tweet Paylaşma ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak
Instagram Brings New, More Accessible Stories Format To Its Desktop Interface

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu