Siber

Instagram Mavi Tik Dolandırıcıları Ortaya Çıktı!

Instagram mavi tikli hesapları hedef alan dolandırıcılar ile ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Mavi tik hesapları kavramı, Twitter tarafından çok eskiden başlatıldı ve temelde birçok insan için bir onur nişanıydı. Bu hesabın temel amacı, dikkate değer kullanıcıların ve benzerlerinin kendi hesaplarını taklitçiler denizi arasında öne çıkarmanın bir yolunu bulabilmelerini sağlamaktı, ancak yıllar geçtikçe herkesin istediği seçkin bir kulübe dönüştü.

Instagram Mavi Tik
Dolandırıcılar Instagram Mavi Tikli Hesapların Peşinde

Instagram Mavi Tik Dolandırıcıları ile İlgili Ayrıntılar Nasıl Ortaya Çıktı?

Instagram gibi diğer sosyal medya platformları da mavi tikler sunmaya başladı çünkü bu, potansiyel olarak daha fazla kullanıcıyı platformlarını kontrol etmeye ikna edebilecek türden bir şeydi. Bununla birlikte, Instagram mavi tikli hesaplarının değeri, onları söz konusu hesaba yasadışı erişim sağlamaya çalışmak isteyen kötü niyetli kişiler gibi şeylere karşı oldukça duyarlı hale getirdi. Bu tür şeyleri içeren bir sürü dolandırıcılık dolaşıyor ve Peter Slattery de dolandırıcılığın kurbanı olacaktı fakat dalmaya ve gerçekte neler olup bittiğini görmeye karar verdi.

Bu dolandırıcıların çalışma şekli oldukça benzerdir. Temelde Instagram’dan olduğunu iddia eden birinden veya diğerinden doğrudan bir mesaj alırsınız ve size hesabınızın telif hakkı düzenlemelerini veya buna benzer bir şeyi ihlal ettiğini söyler. Görünüşte hesabınızın kalıcı olarak silinmesinin oldukça ağır cezasından kaçınmak için doldurmanız gereken bir form verilecektir, ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, bu formu doldurduğunuzda hesabınızın sonunda tarafından devralınacağıdır.

Bu aslında bir kimlik avı saldırısıdır. Bu kötü niyetli kişiler, hesaplarının çalınabilmesi için kişilerin günlük bilgilerini girmelerini sağlamaya çalışıyor. Böyle bir şeye asla düşmeyeceğinizi düşünseniz de, son zamanlarda yaşanan bir gelişme, bu mesajların mavi tikli hesaplardan gelmeye başlamasıdır, bu da onlara çok daha fazla güvenilirlik kazandırır.

Temel olarak, bu dolandırıcılığa düşen bir Instagram mavi tikli hesap sahibi, hesabına erişimini kaybetti ve bu hesap daha sonra diğer Instagram mavi tik hesap sahiplerini hedeflemek için kullanıldı. Slattery yirmi dört saat bekledi; bu, hesabının silinmesi için dolandırıcılar tarafından kendisine verilen son tarih oldu ve ardından onlara hesabının neden hala aktif olduğunu soran bir mesaj gönderdi. Böylece dolandırıcıların oyunu ortaya çıktı.

Instagram’ın yaptığınız bir şey yüzünden hesabınızın tamamını asla silmeyeceğini unutmamak önemlidir. Aksine, sosyal medya platformu rahatsız edici gönderiyi siler ve size resmi bir form aracılığıyla yanıt verme şansı verir. Doğrudan mesajlar asla bu sürecin bir parçası değildir, bu nedenle böyle bir mesaj alırsanız dikkatli olmalısınız çünkü hesaplar her zaman karanlık web’de satılır ve özellikle Instagram mavi tik hesapları oldukça değerlidir.

Kaynak
Details About Instagram Scam Targeting Blue Tick Accounts Revealed

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu