Güncel

Sponsorlu İçerikler Ortaya Çıkıyor

İnternet kullanımının gün geçtikçe artmasıyla insanlar için yeni gelir kaynakları ortaya çıkıyor. Bu gelir kaynaklarından biri de sosyal medyada paylaşım yaparak para kazanmak. Sosyal medya platformlarından özellikle Instagram, bu şekilde işliyor. Takipçi sayısı fazla olan kullanıcılar, çeşitli markalar ile anlaşarak markanın reklamını yapacak şekilde paylaşım yapıyor.

Instagram Sponsorlu İçerik
Instagram Önlem Alıyor

Birleşik Krallık’ın sosyal medya influencer’ları ile ilgili açıklama yapmasının ardından Instagram harekete geçti. Instagram sponsorlu içeriklerinin sponsorlu olduğunu belirtmeyen influencer’ları incelemeye alıyor. Çünkü normal kullanıcılar artık yapılan paylaşımların sponsorlu olup olmadığını anlayamaz duruma geldi.

Hedef: Sponsorlu İçerikleri Göstermeyen Influencerlar

Türkiye’de Instagram alışveriş özelliğinin aktif hale gelmesiyle influencerlar birbirleriyle daha çok yarış haline girmeye başlamıştı. Instagram üzerinden paylaşım yapan influencerlar, sponsorlu içerikler yüzünden takipçi kaybetmek istemiyor. Dolayısıyla paylaşımları, sponsorlu olsa bile bunu belirtmeme yolunu tercih ediyor. Bu durum hem reklam sektörünü hem Instagram kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyor.

Sponsorlu İçerikler
Sponsorlu İçerikleri Belirtmeyen Influencer’lar Tespit Edilecek

Söz konusu nedenlerden dolayı Instagram’ın yapmış olduğu yeni açıklamaya göre; sponsorlu paylaşımlarını bildirmeyen influencerlar hakkında marka ve işletmelere bilgi verilecek. Instagram, bu şekilde influencerları baskı altına almayı hedefliyor. Influencer Instagram’ın dayattığı bu zorunluluktan hoşlanmayacağı ortada. Sonuçta influencerların takipçilerini kaybetmeleri demek kazandıkları parayı da kaybetmeleri anlamına geliyor. Ancak influencerlar tarafından her ne kadar hoş karşılanması beklenmese de platformadaki normal kullanıcılar tarafından oldukça sevindirici bir haber olması bekleniyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu