Güncel

Instagram Yeni Bir Özellik Getiriyor: Yakında Silinenler Klasörü

Instagram, kullanıcılarına profillerinden sildikleri gönderileri gözden geçirme ve geri yükleme imkânı tanıyan “Recently Deleted (Yakında Silinenler Klasörü)” özelliğini getiriyor. Profilinizdeki bir gönderiyi kaldırdığınızda bu içerik hemen “Yakında Silinenler” klasörüne gönderiliyor. Eğer bu klasörden de paylaştığınız içeriği kaldırırsanız gönderiniz o zaman kalıcı olarak silinmiş oluyor. Ancak fikrinizi değiştirir ve gönderinizi profilinize geri yüklemek isterseniz “Yakında Silinenler” klasöründen geri yükleyebiliyorsunuz.

Instagram’ın bu yeni özelliği sayesinde kullanıcılar, kaldırılan içerikleri kalıcı olarak silmeden önce bir kez daha düşünme fırsatı buluyor. Yakında Silinenler klasörüne; profilinizdeki ve Instagram hikâyelerinizdeki fotoğraflar ve (Reels ve IGTV dâhil) videoların yanı sıra öne çıkanlar ve hikâye arşivinizdeki hikâyeleri hatta mesajları bile tamamen silmeden önce saklayabiliyorsunuz.

Yakında Silinenler klasörüne gönderilen her şey, silindikleri andan itibaren sadece 30 gün boyunca bu klasörde görüntülenebiliyor. 30 günün sonunda otomatik olarak kalıcı bir şekilde siliniyor. Yalnızca yayınlandıktan sonra 24 saate kadar kalan hikâyeler, silindiklerinde bu süre zarfı kadar klasörde tutuluyor. Bu 30 gün içinde kullanıcılar sildiklerini gözden geçirmek isterlerse, Ayarlar> Hesap> Yakında Silinenler’e giderek bu klasöre erişebiliyor.

Instagram Yakında Silinenler Klasörü
Instagram, Yakında Silinenler Klasörü ile İçeriğin Kalıcı Olarak Silinmesine Karşı Koruyor.

Instagram Yakında Silinenler Klasörüyle İçeriğinizi Koruma Önlemi Sunuyor

Instagram “Yakında Silinenler” klasörü, silinen içeriği geri yükleyebilmenin yanı sıra kullanıcıların hesaplarının saldırıya uğraması durumunda içeriklerini korumalarına da yarıyor. Bazen bilgisayar korsanları hesabınızı ele geçirdiğinde paylaştıklarınızı silebiliyor. Bu paylaşımlarınız telefonunuzda kayıtlı değilse geri almanın da bir yolu kalmıyor. Böylece Yakında Silinenler klasörü içeriğin kalıcı olarak silinmesine karşı kullanıcıları koruma önlemleri de sunmuş oluyor. Instagram, bunu kullanıcıların “Yakında Silinenler” klasöründeki içeriği silmeden veya geri yüklemeden önce hesap sahibi olduklarını kanıtlamalarını isteyerek yapıyor.

Normalde Instagram arşivlediğiniz içeriği herhangi bir zamanda geri yükleyebilme veya kalıcı olarak silebilme olanağı tanıyor. Arşivlediğiniz içeriğin sınırı veya süresi de bulunmuyor. Konu kullanıcıların gönderilerini kaydetmeye geldiğinde, arşiv birçok yönden “Yakında Silinenler” klasöründen daha iyi görünüyor. Fakat bu yeni özellik, kullanıcılar gönderilerini manuel olarak arşivlemeyi unuttuklarında kaldırdıkları gönderilere ulaşma avantajı sağlıyor. Kullanıcılara aşamalı olarak sunulacak yeni özelliğin güncellemesi için ise henüz belirli bir tarih bulunmuyor.

Kaynak
Instagram Adds ‘Recently Deleted’ Folder For Removed Content

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu