Güncel

Instagram Yaş Sınırı Güncellemesi

Instagram yaş sınırı uygulaması sayesinde bundan sonra bazı kişilerin belirli içerikleri görmesi için tespit edilmiş yaş grubu içerisinde bulunması gerecek. Yani kullanıcılar hesaplarını hangi yaş gruplarının görebileceğine karar verebilecek. Özellikle işletme hesapları için kullanışlı olan bu özellik, küçük yaş grubundaki çocukların uygunsuz içeriklere erişimini de engelleyecek. Instagram böylece küçük yaş grubu içerisinde yer alan kullanıcılarını da korumayı hedefliyor.

Yaş Sınırı Instagram'da
Instagram’ın Yeni Özelliği

Instagram 2019 yılının aralık ayında kullanıcılarının hesaplarına yönelik yeni yaş sınırlamaları getirmişti. Bu yeni özelliğiyle ise profesyonel hesaplar için de yaşa yönelik kontrol sunmaya başlıyor. Instagram’ın yardım sayfasında da belirtildiği üzere minimum yaş sınırı belirlenebilecek.

Instagram Yaş Sınırı Güncellemesi Nasıl Kullanılacak?

Yaş Sınırı
Instagram’ın Yeni Özelliği Yaş Sınırı

Instagram’ın son güncellemesiyle birlikte gündeme gelen yaş sınırlaması, platformun kullanıcıları tarafından şikayetler almasına bağlanıyor. 18 yaşın altında bulunan gençlerin ve çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalması istenilmediği yönündeki şikayetleri, Instagram bu güncellemesiyle ciddiye aldığını gösteriyor. Bu yeni özellikle birlikte milyonlarca genç, yaş gruplarını aşan içeriklere erişemeyecek. Instagram’ın yeni özelliği olan yaş sınırlaması şu an her bölgede kullanıma açık değil.

Instagram üzerinden paylaşımları ile bilinen Sheyliee kullanıcı adlı moda ve güzellik paylaşımları yapan Instagram blog hesabı bu özelliği kullandı. Sheyliee, Türkiye’deki erkeklerden paylaşımlarına yönelik uygunsuz mesajlar aldığını Instagram hikayelerde paylaşarak duyurmuştu. Bu özellik ile hesabını belirli bir kesime kapattı. Türkiye’de herhangi bir hesaptan Sheyliee’nin hesabına bakmak istediğinizde yaş sınırı ile karşılaşıyorsunuz. Instagram hesabı görmek için en az 90 yaşında olmanız gerektiğini belirten bir uyarı veriyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu