Girişim Yatırım

Instagram’dan Satış Hakkında Her Şey

Özellikle son dönemde yaşanan pandemiyle birlikte sosyal medya kullanımı da hatırı sayılır bir derecede arttı. Tabi hal böyle olunca kullanıcılar Instagram’ı farklı amaçlar için kullanmaya başladı. Örneğin profesyonel dövme sergilemek veya Instagram market hesabı açarak online satış yapmak gibi. Sizde Instagram’dan satış yapmak hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İnstagram'dan Satış Hakkında Her Şey
İnstagram’dan Satış Hakkında Her Şey

Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlere Temel Bilgiler

Bu sektör rekabet içerin bir sektör olmasının yanı sıra gelirin de oldukça yükselebileceği bir sektör. Rakiplerini geride bırakmak için bilmeniz gereken bir kaç küçük detay ise şu şekilde;

  • Özgün Olun: Bu rakiplerinizden öne çıkmanız için sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden bir tanesi. Zira Instagram’ın 2018’de paylaştığı verilere göre günde ortalama 90 milyon paylaşım yapılıyor. Sizin paylaşımlarınızın öne çıkması için özgünlük şart.
  • # Hastag kullanın: Hastag’lar etkileşiminizi arttırmanız için en önemli detaylar. Hastag’ler sayesinde sayfanızdan haberdar olmayan insanları sayfanıza çekebilirsiniz.
  • Güvenilir Olun: Online ticarette en önemli sorunlar güvenilirlik konusunda oluşuyor. Bu nedenle ürünlerinizin kaliteli olmasına özen gösterin. Buna ek olarak referans ve müşteri mesajlarını sık sık paylaşın

Instagram’dan Satış Yapmak Suç Mu?

Bu sorunun spesifik bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü satış yaptığınız ürün veya ürünün orijinalliği satış işlemlerinizi suç haline getirebilir. Bu konuda kesin bir karar verilmesi için Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Vergi Usul Kanunu kapsamında kontrol edilmesi gerekmektedir.

Buna ek olarak ülkemizde e-ticaret sınıfında giren her satıştan vergi alınmaktadır. Bu nedenle satış yapılırken fatura kesilmesi zorunludur. Fatura kesmeyen kullanıcılar hakkında  Vergi Usul Kanunu çerçevesinde hapis cezası istenebilir.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu