Güncel

Intel 11.Nesil İşlemciler İçin Hazır

Günümüz bilgisayar donanımı liderlerinden olan Intel 11. nesil Rocket Lake masaüstü işlemcilerin çıkış tarihi ile ilgili bilgi verdi. Yapılan açıklama da 11. nesil Rocket Lake masaüstü işlemcilerin 2021 başında çıkması planlandığı ifade edildi. PCIe 4.0 desteğiyle karşımıza çıkacak olan işlemcilerin mevcut Intel 400 serisi ana kartlarla uyumlu olacağı da gelen güzel haberler arasında.

Yeni çıkacak işlemcilerin en kötü tarafı ise 14 nm üretim sürecinden çıkacak olmaları. Firma hala 7nm seviyesine gelmeyi başaramadı. Çıkan iddialar Intel’in 7 nm işlemciler çıkarmak için 2022 hatta 2023 yıllarını beklediği yönünde, gelişen teknoloji ile birlikte bunun oldukça geç olacağını rahatlıkla söylenebilir. Çünkü şirketin 14 nm işlemcileri yüksek performans sağlasa da pil ömrü ve verimlilik açısından bilgisayar üreticisi şirketleri oldukça sınırlıyor.

Intel 11. Nesil İşlemciler
Intel 11. Nesil İşlemciler

AMD Tarafında da Gelişmeler Yaşanıyor

İşlemciler konusunda Intel’in en büyük rakibi tabi ki AMD. Intel’in açıklamasından sonra AMD de 8 Ekim 2020 tarihinde Türkiye saati ile saat 19.00 da yeni Ryzen serisi işlemcilerini tanıtacak. Yeni işlemcilerin Zen 3 mimarisi üzerine kurulan Ryzen 5000 olacağı söyleniyor. Ayrıca şirketin ay sonuna doğru düzenleyeceği online toplantı ile RDNA 2 temelli Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıtacağı söyleniyor. Çıkacak yeni seri bir çok insan tarafından oldukça merak ediliyor. Çünkü bu ekran kartları ile birlikte Radeon dünyasında uzun zamandır beklenen Ray Tracing dönemini başlıyor. Bu hamle ile birlikte AMD yeni nesil oyunlara grafik teknolojisiyle destek olacak gibi gözüküyor.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu