Güncel

Intel Üretim Kapasitesini Son 3 Yılda 2 Katına Çıkardı

Intel, yongada sistem (SoC) çözümü olan Intel Atom P5900’ü duyurmuş ve piyasaya sürmüştü. Ürünler, 10nm’lik çipleri kullanıyor ve yeni ürünlerin üretimi artırıldığından, Intel’in çip üretimini de artırması gerekiyordu. Şirket bunu yapmak için son üç yılda üretim kapasitesini ikiye katladı. Bununla beraber, bu artışı gerçekleştirmesine rağmen halen ürünlerin taleplerine cevap verme konusunda sıkıntı yaşıyor.

İntel Üretim Kapasitesi
İntel Üretim Kapasitesi

11. Nesil Intel Core işlemciler ve Intel Atom P5900 dâhil olmak üzere, Intel’in 10 nm yongalarını kullanan ürünleri artmaya devam ediyor. Bu ürünler, üretime ayak uydurmakta zorlanan 10 nm’lik yongalara olan talebi da daha da artırıyor. Şirket bu sorunun üstünden mevcut laboratuvarları ve üretim için ofis alanlarını düzenleme yoluyla gelmeye çalıştı. Ayrıca, en büyük gelişimi sağlayan 10nm SuperFin üretim teknolojisini de duyurdu.

İntel Üretim Kapasitesi
İntel Üretim Kapasitesini 2 Katına Çıkardı

Intel’in Üretim ve Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olan Keyvan Esfarjani, “Son üç yılda üretim hacmimizi ikiye katladık ve bu bizim için önemli bir yatırımdı. İlerlemeye devam ediyoruz. Müşterilerimizin artan ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için fabrika kapasitesine yatırım yapmaya devam ediyoruz.” şeklindeki açıklamalarıyla da şirketin, üretim kapasitesini artırmak için çaba gösterdiğini belirtiyor. Şirket, üretimi artırma hedefi doğrultusunda Amerika ve İsrail’deki 10 nm ürünleri üretmek için görevlendirilmiş tesislerini kullanıyor. Özellikle Amerika da, Arizona ve Oregon’daki üretim tesislerinin, 10 nm’lik ürünleri üretmeye yoğun bir şekilde odaklanmış olduğunu ve bu yeni ürünleri barındırmak için üretim kapasitesini artırdığını biliyoruz.

İntel Üretim Kapasitesi Youtube

Son olarak, Intel’in artan üretim kapasitesini ve üretim kapasitesindeki bu önemli artışı elde etmek için üretim tesislerinin aldığı önlemleri gösteren bir video yayınladığını belirtmekte fayda var.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu