Güncel

Internet Explorer Web Tarayıcısının Sonu Geldi

Internet Explorer web tarayıcısı artık geçmişte kaldı. Birçoğumuz 1990 yıllarının ortalarında internetin hala patlamadığı bir dönemde Explorer ile tanıştık. Ancak şuan Microsoft ironik bir şekilde Internet Explorer’ı kasıtlı olarak kırmayı ve bunun yerine kullanıcıları Edge‘e yönlendirmeyi hedefliyor.

Internet Explorer Web
Internet Explorer Web

Bu ironik çünkü ilk zamanlarda Internet Explorer’in cazibesi, web ile genel olarak daha iyi uyumluluk sunmasıydı. 1990 yıllarının sonunda Internet Explorer, baskın tarayıcı olarak Netscape Navigator‘ı arkada bıraktı ve tarayıcı pazarının yüzde 90’ından fazlasını elinde tutmayı başardı. Internet Explorer ’in önceki sürümleri web standartlarına çok az ilgi gösteriyordu. Hâkim pazar payı sebebiyle (Windows ile paketlenmiş olduğu için), birçok web geliştiricisi sitelerini ve hizmetlerini Internet Explorer etrafında oluşturuyordu. Özünde, Microsoft diğer tarayıcılar için büyük bir rakipti.

Şimdilerde Microsoft, Internet Explorer desteğini bitirerek yavaş yavaş web tarayıcısı kaldırmayı planlıyor. Microsoft, Google’ın rakip Chrome tarayıcısına güç veren Chromium’a dayanan (ve aslında oldukça iyi) Edge tarayıcısı ile ilgileniyor. Bu yaz piyasaya sürülen Edge 84’ten başlayarak, Microsoft bazı kullanıcılar için Internet Explorer’dan zorunlu geçişi test ediyor ve önümüzdeki ay Edge 87 ile tüm Inter Explorer kullanıcıları için zorunlu bırakılacak. (ZDNet aracılığıyla)

Internet Explorer Web
Internet Explorer Web Edge

Microsoft, Internet Explorer Web Kullanıcılarını Edge’e Geçmeleri İçin Zorlayacak

Microsoft bunu Edge’e yerleştirilen yeni bir DLL (dinamik bağlantı kitaplığı) dosyası yardımıyla yapıyor. Internet Exlorer, şu anda 1.156 web sitesinin bir listesini içeren bu dosyaya referans veriyor. Bir kullanıcı Internet Explorer’den bu sitelerden birini (örnek Asana) ziyaret ederse, “Bu web sitesi Internet Explorer ile çalışmıyor! Microsoft, kesintileri önlemek için tarayıcınıza Microsoft Edge’de devam etmenizi önerir” şeklinde bir hata mesajı alıyor. Açılan sayfada ‘Göz atmaya devam et’ düğmesine tıkladığınızda ise Edge açılıyor.

Her iki durumda da, Internet Explorer web ölü bir tarayıcı diyebiliriz. Microsoft kısa bir süre önce 17 Ağustos 2021 tarihinde Internet Explorer 11 desteğini sona erdireceğini resmi olarak açıkladı.

Net Applications tarafından toplanan bilgilere göre; 

  • Internet Explorer’ %7,48,
  • Edge %5,37,
  • Firefox %7.60,
  • Chrome %69.19 pazar payına sahip.

Teknoloji dünyasına ait diğer gelişmeler için Teknotomy Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu