Teknotomy Dosya

İnternetten Yüksek Boyutlu Dosya Gönderme Nasıl Yapılır?

E-posta yoluyla çevrim içi olarak birine yüksek boyutlu dosya göndermeyi denerken birçoğumuz e-posta servisinin gönderilmek istenen dosyanın boyutu yüksek olduğu için işlemin gerçekleştirilemediğine dair bir uyarı almıştır. Ne yazık ki bu sinir bozucu sorunla sıkça karşılaşırız. Çünkü e-posta hesaplarımız tahmin ettiğimiz kadar depolama alanı taşıyamaz. Örneğin Yahoo ve Gmail üzerinden ek olarak göndereceğiniz dosyaların boyutu 25 MB ile sınırlıdır ve bu nedenle daha büyük dosyaları gönderemezsiniz.

yüksek boyutlu mail gönderme
Büyük Boyutlu Dosya Gönderme İşlemini Kolayca Yapabilirsiniz

Ayrıca Gönderilenler klasöründe duran dosyalarınız da depolama alanınızda yer kaplayabilir. Büyük boyutlu dosya gönderme işlemini geleneksel yolla yapamazsınız. Fakat en büyük dosyalarınızı bile internetten rahatça gönderebilmeniz için çeşitli birçok yol vardır. Üstelik bu yollar karmaşık olmayan, sizi çok uğraştırmayacak kolay yollardır. Kullanırken rahat edeceğinizi düşündüğünüz bu yollardan birini ihtiyacınıza göre seçip deneyebilirsiniz.

Bulut Depolama Alanı Kullanarak Yüksek Boyutlu Dosya Gönderme

Yüksek boyutlu mail göndermek için Google Drive, OneDrive veya Dropbox gibi bulut depolama alanı hizmetlerinden faydalanmak hem en kolay hem de en yaygın yöntemlerden biridir. Kullandığınız e-posta sağlayıcısına göre size uygun olan bulut depolama hizmetini seçebilirsiniz.

büyük boyutlu video gönderme
Yüksek Boyutlu Dosya Gönderme İşleminiz İçin E-Posta Hizmetinize Entegre Bulut Hizmetini Deneyebilirsiniz

Eğer Gmail kullanıyorsanız, mesaj kutusunda Gönder butonunun yanındaki seçeneklerde “Drive’ı kullanarak gönder” seçeneğinin hâlihazırda orada bulunduğunu fark edebilirsiniz. Gmail’e entegre sunulan Google Drive ile dosya gönderme işlemini, göndermek istediğiniz dosyanızı seçip “Drive’ kullanarak gönder” dedikten sonra bir ek gibi kolayca gönderebilirsiniz. Diğer bulut depolama alanı hizmetleri de bundan daha karışık değildir.

Dropbox ile de büyük boyutlu dosya gönderme işlemi yapabilirsiniz. Dosyanızı Dropbox’a yükledikten sonra web bağlantısını iletmek istediğiniz kişiye mesaj olarak göndermeniz bunun için yeterlidir. Bu platformda ücretsiz olarak 2 GB’lık depolama alanı edinebilirsiniz. Daha sonra dilerseniz satın alma planlarından birini seçerek depolama alanınızı birkaç TB’a kadar yükseltebilirsiniz.

Dosya Sıkıştırma Yazılımı Kullanmayı Deneyin

Büyük boyutlu dosya göndermek için önce göndermek istediğiniz dosyanızı ya da dosyalarınızı bir dosya sıkıştırma yazılımıyla küçülterek yollamayı deneyebilirsiniz. Özellikle birden fazla dosyanız olduğunda bu oldukça işinize yarayabilir. Ücretsiz sıkıştırma yazılımlarından 7-Zip ya da ona benzer başka bir yazılımı kullanabilirsiniz.

Zip dosyaları genel olarak verilerinizi kayıpsız şekilde sıkıştırabilmenizi destekler ve dosyalarınızın bozulmadan kalmasını sağlar. Tüm bunların yanında ayrıca depolama alanınızdan tasarruf etmiş olursunuz. Yüksek boyutlu dosya gönderme işleminizde eğer çevrim içi paylaştığınız dosyalarınızın güvenliğinden biraz daha emin olmak isterseniz, dosyalarınız için bir şifre de belirleyebilirsiniz. Bu sayede, yalnızca belirlediğiniz şifreyi paylaştığınız kişiler gönderdiğiniz dosyalara ulaşır.  

Çevrim İçi Dosya Paylaşma Hizmetlerinden Yararlanın

Daha hızlı ve pratik olma adına çevrim içi dosya paylaşma hizmetlerini kullanarak yüksek boyutlu dosya gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Büyük boyutlu dosyalarınızın yüklenmesini ve gönderilmesini, hem kolaylaştıran hem de oldukça hızlı hale getiren birçok ücretsiz online dosya paylaşma hizmeti vardır. Jumpshare bu hizmetlerden biridir. Hesabınızı oluşturduktan sonra ücretsiz olarak 250 MB’a kadar dosya paylaşmanıza imkân tanır.

yüksek boyutlu video gönderme
Büyük Boyutlu Dosya Göndermek İçin Jumpshare’i Deneyebilirsiniz

Dosyalarınızı Jumpshare’e yükledikten sonra size vereceği bağlantı sayesinde istediklerinizle paylaşabilirsiniz. Gizlilikle ilgili pek endişeniz olmadığında herkese açık gönderebileceğiniz bir bağlantı ile kendi Jumpshare hesabı olmayanların da erişimini sağlayabilirsiniz. Benim gerçekten sevdiğim bir diğer çevrim içi dosya paylaşma hizmeti ise Wormhole.

Wormhole, uçtan uca şifreleme ve otomatik olarak süresi dolan bağlantılar oluşturarak boyutu 10 GB’a kadar olan büyük boyutlu dosya gönderme işlemleriniz için en iyi alternatiflerden biridir. Bu çevrim içi sunulan paylaşım hizmeti, dosyalarınızı güvenli bir şekilde paylaşmanızı sağlayan basit ve etkileyici bir sitedir. Göndermek istediğiniz dosyalarınızı yüklediğinizde sizin için bir bağlantı oluşturur. Dosyayı indirecek olan arkadaşınızla bu bağlantıyı paylaştıktan 24 saat sonra bağlantı erişimi sona erer.

yüksek boyutlu mail gönderme
Wormhole, Yüksek Boyutlu Dosya Göndermenin Güvenli ve Basit Bir Yoludur

Bir VPN Kullanın

VPN ya da Sanal Özel Ağ, internet bağlantınızı bir sunucu üzerinden yönlendirerek çevrim içi olduğunuz zamanlarda size gizlilik sağlayan ve verilerinizi koruyan bir hizmettir. Sık sık halka açık Wi-Fi bağlantısı kullanıyorsanız VPN, sizi bilgisayar korsanlarından koruyan ve güvenliğinizi sağlayacak bir seçenektir. Bazı internet servis sağlayıcıları, yükleme bant genişliğini denetlemek için geniş bant trafik yöntemini kullanır.

Eğer sizin internet servis sağlayıcınız için de bu durum söz konusuysa internetten yüksek boyutlu video göndermek gibi paylaşımlarınız için VPN kullanabilirsiniz. Bu yöntem internet servis sağlayıcınızın yollamak istediğiniz dosyalarınızın büyüklüğünü tanımasını engelleyerek onları paylaşmanıza olanak tanıyabilir. Fakat bu yol tercih edilebilecek pek iyi bir seçenek değildir.

Çok büyük bir dosya yollayacağınız zaman dosyanız VPN bağlantınızı yavaşlatacaktır. Ayrıca yolladıklarınızın eksiksiz ve kaliteli bir şekilde karşı tarafa ulaşacağının da garantisi yoktur. Özel belgeler yollarken VPN kullanmak güvenliğinizi arttırabilir. Fakat büyük boyutlu dosya gönderme işlemi için diğer yollardan birini seçmeniz daha iyi olacaktır.

SFTP Kullanarak Dosyalarınızı Paylaşın

Dosya Aktarım Protokolü (FTP), çevrim içi olarak yüksek boyutlu dosya göndermenin yollarından biridir. Ancak FTP pek güvenli olmadığından SFTP tercih edilir. Güvenli dosya aktarım protokolü (SFTP), FTP gibi çalışan ancak şifreleme için güvenli kabuk kullanan bir protokoldür. Erişilebilirliği alıcı listenizin dışındaki kişilere karşı sınırlamak için iyi bir seçenektir. Muhtemelen e-posta hizmetinize dayalı dosya aktarım seçeneklerinden de daha güvenli bir yoldur. Yine de aşırı gizli dosyalar yollamayacaksanız diğer seçenekler de yeterli olacaktır.

yüksek boyutlu dosya gönderme
SFTP En Güvenli Seçeneklerden Biridir

Yüksek boyutlu dosya gönderme işleminizi bu beş yoldan herhangi birisi ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar arasında en yaygın olanı bulut depolama alanı kullanmaktır. Çevrim içi hizmetler de bunun hızlı ve zahmetsiz yollarından biridir. Ayrıca dosyalarınızı sıkıştırıp boyutunu küçülttükten sonra onları şifreleyerek paylaşmanız sizin için her hâlükârda daha iyi bir seçenek olacaktır.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu