IOS

IOS 14 ile Artık Cihazlarınız Daha Güvenli

Apple veri korunumu ve telefon güvenliği konusunda neredeyse en iyi teknoloji markası. Fakat İOS 14 ile bu güvenlik özellikleri çok daha fazla arttırıldı. Akıllı cihazlarınıza gelen 3 temel yeni özellik ile birlikte artık bir uygulamanın hangi dosyalara erişebileceğine karar verebilir, kameranızın ne zaman çalıştığını kontrol edebilir ve dilerseniz uygulamalara tam konumunuzu vermeyebilirsiniz. Detaylar ise şu şekilde;

iphone güvenlik güncellemeleri
Iphone Güvenlik Güncellemeleri

Artık Uygulamalara Tam Konum Vermenize Gerek Yok

İOS 14 öncesi sürümlerde uygulamalar konumunuzu istediği zaman tam konumunuzu vermek zorundaydınız. Fakat çoğu uygulama için genel konum yeterli örneğin Safariye konumunuzu verdiğiniz zaman tam konumunuza ihtiyaç duymadan genel konum ile yakınlarda ki restoranları bulabilir. Böylelikle gizliliğinizden ödün vermemiş olurusunuz. Yani bu fark ince ama kullanıcılar için oldukça önemli.

Eğer haritaya dikkatli bakarsanız sol üst köşede Açık adında bir etiket bulunur. O düğmeye dokunduğunuzda bir anda haritanın genel alanını temsil eden kısmının uzaklaştığını göreceksiniz işte uzaklaşılan alan uygulamaların erişebileceği alandır. Eğer bu özelliği kapatıp tekrar tam alanınızı paylaşmak isterseniz cihazınızda ki ayarlara, ardından Gizlilik> Konum servislerine giderek tam konumunuza hangi uygulamaların erişebileceğini seçebilirsiniz.

Fotoğraflara Erişimi Kontrol Edebilirsiniz

Bu özellik oldukça önemli iOS14’e kadar fotoğraflarınıza erişmek isteyen uygulamalara ya bütün fotoğraflarınızı açıyordunuz ya da hiç açamıyordunuz bu güvenlik açısından oldukça tehlikeli bir durum çünkü bazı fotoğraflarınız oldukça özel olabilir. Bu yenilik ile birlikte bu sorun ortadan kalktı. Artık uygulamalar fotoğraflara erişmeye çalıştığında fotoğraf seç veya tüm fotoğraflara erişime izin ver uyarısı göreceksiniz. Fotoğraf seç kısmına tıklarsanız istediğiniz fotoğraflarınızı seçebilirsiniz. Uygulama tekrar erişim istediğinde ise karşınıza aynı ekran gelecektir. İsterseniz erişime izin verdiğiniz fotoğrafları değiştirebilirsiniz. Biraz zahmetli ama oldukça faydalı bir özellik.    

İOS 14 ile güvenlik
IOS 14 ile Güvenlik

Mikrofonunuz Ne Zaman Çalıştığını Öğrenebilirsiniz

Google’ın isteğiniz dışında mikrofon ve kameranızı açarak sizi dinlediği ve buna göre karşınıza reklam çıkardığı uzun zamandır iddia edilen bir şey. Her ne kadar CNET’in testi bunun gerçekliğini kanıtlayamamış olsa da teori ortada iOS 14 ile birlikte kameranızın ne zaman çalıştığını öğrenebileceksiniz. Bunun için gösterge paneline bakmanız yeterli. Gösterge panelinin en üst kısmında yeşil nokta görüyorsanız bu bir uygulamanın mikrofonunuza, turuncu görüyorsanız ise bir uygulamanın kameranıza eriştiğini göstermekte. Bu özellik cihazınız güvenliği için oldukça önemli ve güzel bir güncelleme.

Apple’ın iOS 14 ile getirdiği güvenlik güncellemeleri bu kadar. Yeni güncelleme ile artık Apple kullanıcılarına oldukça güvenli bir kullanım sunuyor.    

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu