IOS

Yıllardır Android’te Olan Özellikler IOS 14 ile Geliyor

Herkesin bildiği üzere IOS ve Android işletim sistemleri yıllardır büyük bir rekabet içerisinde. Apple IOS 14 ile yıllardır Android’te olan ve Apple kullanıcılarının da cihazlarında görmek istediği bazı özellikleri sundu. IOS 14 ile yeni gelen fakat Android kullanıcılarının bir hayli uzun zamandır kullanabildiği özellikleri derledik.

İOS vs Android
IOS vs Android

Apple Kullanıcıları Artık Widget Kullanabilecek

Kullanıcıların uzun zamandır beklediği haber geldi. Apple İOS 13 ile kısıtlı olarak Widget desteği sunmuştu. IOS 14 ile geliştirilmiş ve daha kompakt bir widget sistemi kullanıcılar ile buluşturulacak.

Gelen Aramalar Daha Az Yer Kaplayacak

Bu özellik, Apple kullanıcılarının en mustarip olduğu konuların biriydi. Gelen aramayı cevaplamak istemeyen kullanıcılar arama bitene kadar beklemek zorundaydı. Fakat İOS 14 ile bu sorun ortadan kalktı. Artık kullanıcılar arama geldiğinde tıpkı Android gibi üst tarafta bir bildirim olarak görecek.

Siri Artık Ekranı Kaplamayacak

İOS 14 öncesi sürümlere siri bütün ekranı kaplıyordu. Fakat İOS 14 ile Google asistanda olduğu gibi ufak bir yer kaplayacak.

Varsayılan Uygulama Seçimleri Değiştirilebilecek

İOS 14 ile sunulan bu değişiklikle beraber artık Apple kullanıcıları varsayılan uygulama seçimlerini değiştirebilecek. Yani varsayılan uygulama olarak gelen e-posta, safari gibi uygulamalar değiştirilebilecek.

safari
safari

Kullanıcılar Şifre Bildirimi Alabilecek

Google’ın geçen sene kullanıcılarına sunmuş olduğu şifre bildirimi IOS 14 ile de karşınıza çıkacak.

Safari’ye eklenen bu özellik ile birlikte şifre kullanıldığında kullanıcıya bildirim gelecek.

Apple Translate Kullanılabilecek

Apple bu yıl Google translate’e rakip olmak için Apple translate’i çıkarmıştı. Fakat şu an Google translate’e rakip olacak düzeyde olmadığı değerlendiriliyor. Google translate şu an 103 dil çevirirken Apple translate’ de 11 dil desteği mevcut. Maalesef Türkçe’de bunlara dahil değil. Fakat Apple çevrim dışı kullanımı ile avantajlı denilebilir.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu