GüncelTeknotomy Dosya

iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte tabletler hayatımızın birçok alanına girmiş durumdadır. Dijital sanattan grafik tasarıma birçok alanda kullandığımız tabletlerin hayatımıza girdiği bir diğer nokta ise hiç şüphesiz eğitim alanıdır. Son zamanlarda özellikle üniversite öğrencilerinin sıkça tercih etmeye başladığı tabletler her geçen gün eğitim alanına girmeye devam ediyor. Eğer sizde yeni eğitim öğretim yılında iPad ile not tutmak istiyorsanız iPad için en iyi 5 not alma uygulaması yazımız tam size göre.

iPad İçin En İyi  Not Alma Uygulamaları Top 5
iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

iPad ile Not Almanın Avantajları Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar baktığımız dönemde insanların bilgiyi öğrenmek için birçok yol kullandığını görebiliriz. Araştırmalara göre bu yöntemlerden en başarıları olanı not tutmak olarak öne çıkıyor. Not tutan insanların diğer çalışma metotları ile çalışan insanlara oranla oldukça başarılı olduğu su götürmez bir gerçek. Peki not tutmak için ne gibi aletlere ihtiyaç var? Bu noktada ile aklımıza gelen hiç şüphesiz kağıt ve kalem olacaktır. Fakat gerek fotokopi veya kalem ücretleri gerekse de notları korumanın zor olması bu yöntemi kullanmayı zorlaştırıyor.

Bu durumda öğrencilerin kağıt ve kalem kullanmayı tercih etmemesine yol açıyor. Not tutmak için kullanabileceğimiz bir diğer yöntem ise laptop ile not almak bu noktada karşımıza çıkan sorunlar ise laptopların ağır olması ve klavye ile alınan notların akılda daha az kalıcı olması olarak öne çıkıyor. iPadleri kullanmak ise bu iki not alma yönteminin avantajlarını beraber kullanmamızı sağlıyor. Bu nedenle tabletler günümüz öğrencileri için bulunmaz bir nimet diyebiliriz.

iPad İçin En İyi  Not Alma Uygulamaları Top 5
iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

iPad ile Not Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Bu konuda karşımıza çıkan en büyük sorun hiç şüphesiz not almaya uygun tabletlerin fiyatlarının oldukça pahalı olması olarak öne çıkıyor. Zira not almaya uygun bir tablet almak ülkemizde ne az 4000 4500 tl gibi tutarlara denk geliyor. Fiyatların bu kadar pahalı olmasının en büyük nedeni ise dolar kurundaki durdurulamaz artış diyebiliriz. Tabletlerin bir diğer bariz sorunu ise şarj sorunu zira tabletlerin bataryaları eskidiğinde kullanım süresi oldukça düşebiliyor. Bu da eğitimi oldukça kötü etkiliyor.

Not Almak İçin Hangi iPad Seçilmeli?

Günümüzde birçok iPad seçeneği bulunuyor. Bunlar iPad 8.nesil iPad Mini ve iPad Pro. Bu üç tabletinde not almak için yeterli olduğunu belirtelim. Yani not almak için hangi tableti seçeceğiniz sizin maddi durum ve tabletten beklentilerinize göre değişen bir durum. Eğer öğrenciyseniz ve tabletten beklentileriniz yalnızda not tutmaksa size en uygun tablet ücreti en az olan iPad 8. nesil olacaktır. Bu tablet ile birlikte notlarını sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. iPad’den beklentininiz not tumanın yanı sıra oyun oynamak veya dijital resim yapmak ise size en uygun tablet iPad Air olacaktır. Grafik tasarım işleriyle uğraşıyorsanız ise iPad Pro size en uygun tercih olarak öne çıkacaktır.

1- GoodNotes 5

iPad için en iyi not alma uygulamaları top 5 listemizin ilk sırasında yer alan GoodNotes 5 basitliği ile öne çıkıyor. Uygulamayı kullanmak oldukça basit. Basitliğinin yanı sıra bir öğrencinin bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir uygulama olan GoodNotes 5 birçok farklı defter seçeneğine sahip. Klasik defter , planlayıcı, müzik defteri kullanabileceğiniz defter seçeneklerinden yalnızca birkaçı. Uygulamam ile birlikte kareli, çizgili muhasebe defteri gibi özelliklere de kavuşabiliyorsunuz.

Uygulamanın en büyük özelliklerinden bir tanesi de içe ve dışa katarım özelliği bu özellik ile birlikte okulda kullandığınız kitapların PDF’lerini uygulamaya aktararak kitapların üzerine not almak mümkün. Ayrıca öğretmenlerin verdiği slaytları da yükleyerek notlarınızı alabilirsiniz. Dışa aktarım özelliği sayesinde ise aldığınız notları veya dokümanları arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Bu noktada aldığınız notları PDF’e dönüştürmeniz yeterli. Uygulamanın bir diğer güzel özelliği ise hiç şüphesiz el yazısını metne dönüştürme özelliği bu özellik sayesinde aldığınız notları metne dönüştürebilirsiniz. Uygulamanın bu konuda oldukça başarılı olduğunu belirtmekte fayda var. Yazınınız ne kadar çirkin olursa olsun uygulama yazınızı anlayarak metne dönüştürebiliyor.

Uygulamanın ücreti 74.99 TL .

iPad İçin En İyi  Not Alma Uygulamaları Top 5
iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

2- Notability

iPad için en iyi not alma uygulamaları top 5 listemizin ikinci sırasında yer alan Notability not alma uygulamaları arasında en eski uygulama olma unvanını taşıyor. Yıllardır satılmakta olan uygulamanın birçok başarısı ve olumlu yorumu da mevcut. Uygulamanın rakiplerine oranla en başarılı özelliği ses kayıt özelliği. Bu özellik ile birlikte ders sırasında not alırken aynı anda hocanızın sesini kaydedebilirsiniz. Bu sayede anlatılan konuyu öğrenmeniz oldukça kolay olacaktır. Tabi Notability’nin bu başarısının ardında yatan tek özellik ses kayıt özelliği değil.

Rakipleri gibi birçok defter seçeneği bulunan uygulama bu yönüyle de kullanıcılarını çeşitlilik sağlıyor. Otomatik yedekleme özelliği de bulunan uygulamanın yedekleme açısından da oldukça başarılı olduğunu belirtmekte yarar var. Uygulamanın rakiplerinden ayrışan bir diğer özelliği ise hiç şüphesiz yalnızca bir kez satın almayı gerektirmesi bütün Apple cihazlar için bir sürümü bulunan uygulamayı mac’te veya iPhone’da kullanmak için bir kez satın almanız yeterli.

Uygulamanın ücreti 79,99 TL

iPad İçin En İyi  Not Alma Uygulamaları Top 5
iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

3- Microsoft OneNote

iPad için en iyi not alma uygulamaları top 5 listemizin üçüncü sırasında yer alan Microsoft OneNote özelikle ücretsiz olması ile öne çıkıyor. Ayrıca yalnızca Apple cihazlarla değil Windows cihazlar ile kullanılabiliyor olması da uygulamayı seçmek için büyük bir neden. Uygulama ile birlikte ses kayıtları yapabilir, birçok defter seçeneği arasından size en uygun defteri seçebilirsiniz. Bunlara ek olarak OneNote ile aldığınız bütün notların otomatik olarak yedekleneceğini belirtelim. Halihazırda Microsoft kullanıcısıysanız bu uygulamayı kullanmanız zor olmayacaktır.

Uygulama ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

 iPad İçin En İyi  Not Alma Uygulamaları Top 5
iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

4- Nebo

iPad için en iyi not alma uygulamaları top 5 listemizin dördüncü sırasında yer alan Nebo özellikle uygulama içi üretkenlik ile ilgili kısa yolları ile (karalama, altı çizili, üstü çizili vs) kullanıcıları kendine çekiyor. İki farklı sürümü bulunan uygulamayı ücretsiz bir şekilde kullanabilir memnun kalırsanız full sürüme geçebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak avuç içinizi nasıl kullandığınıza göre şekillenen uygulama size birçok avantaj sağlayabiliyor.

Basit versiyonu ücretsiz, premium versiyonu 74,99 TL 

 iPad İçin En İyi  Not Alma Uygulamaları Top 5
iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

5- Evernote

iPad için en iyi not alma uygulamaları top 5 listemizin beşinci sırasında yer alan Evernote hem IOS hem de Android platformlarında yer alıyor. Uygulama genel olarak cihazlarınız arsında belge senkronizasyonunu sağlarken not tutmanıza da imkan sağlıyor. Oluşturduğunuz notlara tablo, çizim, resim, link, ses dosyası ve onay kutusu gibi çeşitli seçenekleri ekleyebiliyorsunuz. Uygulama aynı Nebo gibi iki farklı sürümden oluşurken ücretsiz sürümde yalnızca 60 MB’lık veri gönderimine izin veriyor.

Basit versiyonu ücretsiz Premium versiyonu ayda 10,49 TL ya da yılda 69,99 TL

 iPad İçin En İyi  Not Alma Uygulamaları Top 5
iPad İçin En İyi Not Alma Uygulamaları Top 5

iPad için en iyi not alma uygulamaları top 5 yazımızı beğendiyseniz bu ve buna benzer birçok kaliteli içeriğin bulunduğu Teknotomy dosya bölümünü inceleyebilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu