IOS

iPhone 12 İle Birlikte Gelen ProRaw Özelliği

iPhone 12 Pro‘nun en ilgi çekici kamera özelliklerinden bir tanesi hiç şüphesiz iPhone 12 ile birlikte gelen ProRaw özelliği. Apple bu özellik ile birlikte eskide kalan ve ne profesyonel kullanıcıları ne de normal kullanıcıları memnun etmeyen Raw formatına bir çözüm bulmayı hedefliyor.

iPhone 12 İle Birlikte Gelen ProRaw Özelliği
iPhone 12 İle Birlikte Gelen ProRaw Özelliği

Raw formatı kullanılarak çekilen fotoğraflar çoğu zaman tatmin edici olmayan sonuçlar verebiliyordu. Bunun nedeni ise Raw formatını kullanmak Apple’ın Raw’dan sonra ürettiği Deep Fusion teknolojisinden mahrum kalmak anlamına geliyordu. Durum böyle olunca da pozlama ve ışık ayarı istenen seviyelerde olamıyordu. İşte ProRaw desteği ile birlikte bu sorun ortadan kalkıyor. Çünkü Apple ProRaw ile birlikte Deep Fusion, Smart HDR gibi teknolojileri Raw formatı ile birleştiriyor.

Apple yetkilileri ProRaw hakkında yaptıkları açıklamada;

“Bunu başarmak için, GPU, ISP,CPU, ve sinir motorumuzda yaptığımız işlerin bileşenlerini alan ve bunları herhangi bir deklanşör gecikmesi yaşanmadan yakalama sırasında hesaplanan yeni bir derin görüntü dosyasında toplayan yeni bir boru hattı inşa ettik. Ve bunu, sezgisel kamera kullanımını korurken çeşitli sahnelere dinamik olarak entegre ederek dört kameranın hepsi için yapıyoruz.”

ifadelerini kullandılar.

iPhone 12 İle Birlikte Gelen ProRaw Özelliği
iPhone 12 İle Birlikte Gelen ProRaw Özelliği

iPhone 12 çıktığından beri Apple bir çok yenilik ile karşımıza çıkıyor bu yeniliklerden anında haberdar olmak için Teknotmy IOS adresine bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu