Teknotomy Dosya

iPhone Pil Ömrünü Nasıl Korursunuz?

Apple, son modellerinde iyileştirmelere gitmiş olsa da diğer akıllı telefonlara göre iPhone pil ömrü zaman zaman daha kısa süreli dayanıyor. Bugünlerde birçok işimizi telefonumuzla hallettiğimiz için hayatımızın büyük bir kısmı bu küçük cihazların içinde yer alıyor. Bu nedenle akıllı telefonumuz var olmadan işlerimizi halletmek zorlaştığı için şarjı daha uzun süre dayansın istiyoruz. Pil ömrünüzü uzatabileceğiniz ipuçlarına geçmeden önce iPhone pil sağlığı korumak için Responsible Battery Coalition’unun önerilerini dikkate almakta fayda var:

  • Lityum iyon pillerini kullanıyorsanız hem yüksek hem düşük sıcaklıklardan kaçının.
  • Yüksek ve düşük şarj seviyeleri bataryaları strese soktuğu için yüzde 100 veya yüzde 0 şarjda harcanan süreyi en aza indirin.
  • Telefonunuzu hızlı şarj modunda şarj etmek uygundur ama lityum iyon pillerini standart şarja göre daha hızlı bozabileceği için mümkün olduğunca hızlı şarj etmekten kaçınmaya çalışın.
iphone pil sağlığını koruma
iPhone Pil Sağlığı Korumak İçin Responsible Battery Coalition’unun Önerilerini Dikkate Almalısınız

Yukarıdaki iPhone pil sağlığı koruma önerilerinin yanı sıra değiştirebileceğiniz ayarlarla ve kapatabileceğiniz özelliklerle enerji tasarrufu yapmak için aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz.

Düşük Güç Modunu Etkinleştirin

Şarjınızın bitmesini engellemenin en iyi yolu telefonunuzu Düşük Güç Modu’na almaktır. Bu modu etkinleştirdiğiniz zaman iPhone pil ömrünüzü korumak için telefonunuz sadece en temel işlemleri gerçekleştirir ve e-posta almak, indirme yapmak gibi arka plan etkinlikleri devre dışı bırakılır. Şarjınız yüzde 20’nin altına indiğinde bu mod otomatik olarak devreye girer. Fakat telefonunuzu daha uzun süreli kullanabilmek için şarjınız yüzde 80’in altındayken de bu modu aktive edebilirsiniz.

Ekran Parlaklığınızı Ayarlayın

Akıllı telefonların ekranları artık daha büyük ve parlak fakat bu iPhone pil ömrünüzün kısalmasına neden oluyor. Bunu dengelemek için otomatik parlaklığı etkinleştirin. Telefonunuzda Ayarlar > Erişilebilirlik > Ekran & Metin Boyutu > Otomatik Parlaklık kısmından parlaklığınızı otomatiğe alabilirsiniz. Böylece telefonunuz, görmenizi sağlayacak şekilde parlaklığı ayarlayıp gerektiğinde ise kısar ve iPhone pil ömrünüzün süresini uzatır. Ayrıca isterseniz kaydırma çubuğunu kullanarak da duruma göre ekran parlaklığınızı manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

iphone şarj brightness
iPhone Pil Ömrünüzün Süresini Uzatmak İçin Parlaklığı Azaltın

Konum Servisini Kapatın

Konum servisi, Google Haritalar gibi uygulamalar için yararlıdır. Fakat GPS pingleri pilinizin daha çabuk bitmesine neden olur. Bunun için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri bölümüne giderek bu özelliği tamamen kapatabilirsiniz. Ancak bu hava durumu uygulamaları gibi bazı yararlı uygulamalarınızın çalışmasını etkileyerek son konumunuza göre hava tahmini almanızı engelleyebilir.

Aynı şekilde Google’dan yol tarifi almanızı da engellemiş olur. Buna karşı örneğin Google Haritalar için Uygulamayı Kullanırken seçeneğini tercih ederek arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Böyle ihtiyacınız olduğunda sadece uygulamayı açtığınız zaman konumunuzu kullanacaktır.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Kapatın

Bir iOS uygulamasını kapattığınızda askıya alınana kadar bir süre daha çalışmaya devam eder. Arka Planda Uygulama Yenileme ile askıya alınan bu uygulamalar iPhone pil ömrünüzü tüketen güncellemeleri ve yeni içerikleri kontrol etmeyi içerebilir. Bu nedenle Arka Plan Uygulama Yenileme özelliğini tamamen veya belirli uygulamalar için devre dışı bırakabilirsiniz.

Kapatmak için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme seçeneğine gidin. Kapatmak için üstteki Arka Planda Uygulama Yenileme’ye dokunun veya sadece Wi-Fi üzerinden olmasını seçin. Uygulama bazında devre dışı bırakmak içinse uygulamaları ayrı ayrı bularak kapatabilirsiniz.

iphone pil sağlığını arttırma
iPhone Pil Ömrünüzün Tüketimini Azaltmak İçin Bu Özelliği Kapatabilirsiniz

Bildirimleri Azaltın

Ekranınız her bildirim aldığınızda bildirimin önizlemesiyle yanıyorsa telefonunuz fazladan güç tüketiyor demektir. Bu güç kesintilerini azaltmak ve iPhone pil sağlığı korumak için Ayarlar’dan Bildirim seçeneğine giderek nasıl, ne zaman ve nerede bildirim alacağınızı özelleştirebilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da bildirim almak istemediğiniz uygulamalarınkini doğrudan kapatabilirsiniz. 

Uçak Moduna Geçmek

Gerçekten güç sorunu yaşıyorsanız ve şarj ömrünüzün olabildiğince uzun gitmesini istiyorsanız telefonunuzun tüm kablosuz özeliklerini kapatan Uçak Modu’na geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu modda aramalarınız ve mesajlarınız iletilmez. Fakat iMessages ve diğer işlemler için Wi-Fi’ye bağlanabilirsiniz. Bu modu kontrol çubuğundan uçak simgesine dokunarak etkinleştirebilir ve gerektiğinde yine aynı şekilde kapatabilirsiniz.

WiFi, AirDrop Ve Bluetooth’u Kapatın

Veri tasarrufu için WiFi kullanmak iyi bir seçenektir. Fakat internet bağlantısına ihtiyacınız olmadığı zamanlarda gereksiz yere şarjınızı tüketir. Akıllı telefonunuz devamlı olarak çevredeki kullanılabilir ağları arar. Aynı şekilde Bluetooth ve AirDrop da açık olduğu durumlarda bağlanmak için etraftaki cihazları arar. Kullanmadığınız zamanlarda bu özelliklerin aktif olmasına gerek olmadığından dolayı kapatmanız iPhone pil ömrünüzün daha uzun olması için iyidir.

Siri Önerilerini Kapatın

Apple’ın dijital asistanı Siri, etkinliklerinize göre önerilerde bulunur. Bu muhteşem bir özellik olsa da asistanınızın sürekli olarak arka planda çalışması gerektiği anlamına gelir. Maalesef bu da iPhone şarjınızı korumanız için iyi değildir. Siri’nin pil tüketimini engellemek için Ayarlar’dan Siri ve Arama seçeneğine gidin. Buradan Siri Önerileri altında aramada, kilit ekranında, ana ekranda veya paylaşım esnasında etkinleştirebilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

iphone şarj siri
iPhone Şarjınızı Korumak İçin Siri önerilerini Kapatın

Aktif Dinlemeyi Durdurun

Apple’ın iOS ve iPadOS cihazları eller serbest dijital asistanı destekler. Yani telefonunuza dokunmadan “Hey, Siri!” diye seslenebilir ve soru sorabilirsiniz. Fakat bu akıllı cihazınızın daima komutunuz için hazır olarak beklediği ve dolayısıyla arka planda daima çalıştığı anlamına gelir.

Eğer dijital asistanınız Siri’yi bu kadar aktif kullanmıyorsanız, aktif dinlemesini kapatmak iPhone şarjınızı daha uzun süreli kullanmanıza yardımcı olur. Bu özelliği devre dışı bırakmak için telefonunuzun Ayarlar > Siri ve Arama kısmına gidin. Dijital asistanı bir düğmeye basarak aktive etmek için “Siri için Yan Düğmeye Basın” seçeneğini tercih ederek iPhone pil ömrü uzatmayı deneyebilirsiniz.

Hareket Efektlerini Kaldırın

Hareket içeren ya da belli aralıklarla değişen dinamik duvar kağıtlarının görüntüsü oldukça hoştur. Fakat iPhone şarjınızı gereksiz yere tüketir. Eğer dinamik bir duvar kağıdı kullanıyorsanız telefonunuzun Ayarlar > Duvar Kağıdı > Yeni Bir Duvar Kağıdı Seç > Fotoğraflar kısmından durağan bir fotoğrafla değiştirebilirsiniz. Bunun haricinde, telefonunuz Düşük Güç Modu’na geçtiğinde hareketli duvar kağıdı ve perspektif yakınlaştırma otomatik olarak kapatılır.

iphone batarya sağlığını koruma
iPhone Şarjınızın Uzun Süre Dayanması İçin Sabit Arka Planlar Kullanın

Powerbank Satın Alabilirsiniz

Yukarıdaki önerileri uygulamak iPhone şarj ömrünüzün biraz daha uzun dayanmasını sağlar. Ancak yine de aktif olarak telefonunuzu kullanmanız gerektiğinde WiFi kapatmak gibi önerileri uygulamak kolay olmayacaktır. Yine de kaygılanmadan, yeteri kadar şarjla gününüzü tamamlamak isterseniz yanınızda powerbank taşımak iyi bir tercihtir. Böylece telefonunuzu yanınızdan ayırmadan şarj edebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Hangi powerbank modelini seçeceğiniz konusunda kararsızsanız Kaliteli ve Ucuz Powerbank Modelleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu