IOS

iPhone Satışlarında Azalma Yaşanıyor

Teknoloji devi olan Apple firması iPhone satışlarında azalma oldu. Bu senenin Temmuz ve Eylül aylarında gelirlerini arttıran Apple firmasının, yılın devamında tablet bilgisayar satışlarının arttığı görülürken akıllı telefon yani iPhone satışlarının azaldığı görüldü.

Apple firmasının açıklamasına göre bu senenin Temmuz ve Eylül dönemi kazancı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde bir oranında artış göstererek 64,7 milyar dolar seviyesine ulaştığı yönündeydi. Apple firması geçtiğimiz senenin temmuz ve eylül döneminde 64 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti. Bu dönemdeki gelirin 13,7 milyar dolarlık net kârı ise yüzde 7,4 azalma göstererek 12,7 milyar dolara inmişti.

iPhone Satışlarında Azalma yaşandı
iPhone Satışlarında Azalma yaşandı

Yine bu dönemde Apple firmasının hisse başına düşen kârı ise 0,76 dolardan 0,73 dolara düştü. Temmuz ve eylül döneminde bu düşüşlerle beraber Apple’ın akıllı telefon iPhone satışlarında azalma meydana geldi.

Apple firmasının telefon markası iPhone satışlarında geçen yılın temmuz ve eylül döneminde olan kazancının bu yıl ile kıyaslaması yapıldığında yüzde 20,7 oranında azalma göstererek 26,4 milyar dolara gerilediği görülüyor. Geçen senenin temmuz ve eylül aylarına oranla bu sene yine iPad satışlarında yüzde 45,9 oranında artış görülerek 6,8 milyar dolara, MAC satışlarının tutarında ise yüzde 29,2 artış görülerek 9 milyar dolara ulaştığı ifade ediliyor.

Sonuç olarak Apple şirketinin iPhone satışlarının neden kaynaklı ve ne sebeple bu derece azalma gösterdiği bilinmese de rakamlara ve kâr zarar oranlarındaki rakamlara bakıldığında ciddi azalmaların söz konusu olduğu ortaya koyuyor. Apple şirketinin iPhone telefonlarındaki satışın azalmasının yanı sıra ise tablet ve bilgisayarlarının satışı ise artarak devam ediyor ve firmaya kâr sağlıyor.

Daha fazla IOS haberleri için Teknotomy IOS‘u takip edin.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu