Yapay Zeka

iPhone’lar Görme Engellilere Yardımcı Oluyor

Apple, iOS’un en son beta sürümüne ilginç ve yeni bir erişilebilirlik özelliği ekliyor. Bu özellik iPhone’un kamerası karşısındaki insanların varlığını ve onlara olan mesafeyi algılamasını sağlıyor. Böylece görme engelli kullanıcıların diğer pek çok şeyin yanı sıra etkili bir şekilde sosyalleşmesini sağlayan bir sistem ortaya çıkıyor. Bu sayede iPhone’lar görme engellilere yardımcı olması hedefleniyor.

iPhone'lar Görme Engellilere
iPhone’lar Görme Engellilere Yardımcı Olacak

Apple ARKit’inden ortaya çıkan bu özellik insanların şekillerini algılıyor ve sanal öğelerin önünden ve arkasından geçmesine izin veriyor. Erişilebilirlik ekibi, bu özelliğin iPhone 12 Pro ve Pro Max’teki lidar üniteleri tarafından sağlanan doğru mesafe ölçümleriyle birleştiğinde, görme bozukluğu olan herkes için son derece yararlı bir araç olabileceğini ifade etti.

İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sosyal mesafe gereği kişi hemen diğer insanların bir buçuk metre uzağında olmaya özen gösteriyor. Ancak başkalarının nerede olduğunu ve ne kadar uzakta olduğunu bilmek temel bir görsel görevdir.

iPhone’lar Görme Engellilere Nasıl Yardımcı Olacak?

Magnifier uygulamasının bir parçası olacak olan yeni özellik, Pro ve Pro Max’in lidar ve geniş açılı kamerasını kullanıyor ve kullanıcıya çeşitli şekillerde geri bildirim veriyor.

Bu özellik ilk olarak, kullanıcıya görüntüde hiç insan olup olmadığını söylüyor. Ortamda biri varsa, en yakın kişinin ne kadar uzakta olduğunu söylüyor ve yaklaşıp uzaklaşma durumuna göre güncelleniyor. Ses, kişinin kameranın görüşünde olduğu yöne stereo olarak karşılık gelir.

İkinci olarak, kullanıcının belirli mesafelere karşılık gelen tonları ayarlamasına izin veriyor. Örneğin, kullanıcının mesafeyi altı fit olarak ayarlaması durumunda bir kişi altı fitten daha uzaktaysa bir ton, menzil içindeyse başka bir ses duyuyor.

Özelliğin üçüncü yönü ise hem görme hem de işitme engelli bireyler için ekstra yararlı. Kişinin yaklaşmasıyla hızlanan dokunsal bir nabız şeklinde çalışıyor. Özelliğin son yönü ise çevrelerindeki dünyayı ayırt etmek için yardıma ihtiyaç duyan insanlar için görsel bir şekilde ekranda tespit edilen kişiyi işaret eden bir ok görünüyor.

https://twitter.com/panzer/status/1322362411949518848
iPhone’lar Görme Engellilere Yardımcı Olacak

Sistem, geniş açılı kamerada düzgün bir görüntü gerektiriyor bu yüzden zifiri karanlıkta çalışmıyor. Ayrıca özelliğin, iPhone serisinin üst düzeyiyle sınırlandırılması erişimi azaltıyor.

Kaynak
iPhones can now tell blind users where and how far away people are

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu