Güncel

Dramax Türkiye’nin Yeni Dijital Platformu

Türkiye’nin yeni dizi izleme platformu Dramax yakında yayın hayatına başlıyor. Covid-19 virüsü öncesinde yavaş yavaş popüler olan ve daha sonra virüsün çıkmasıyla dünya çapında popüler kazanan dijital platform yeni insanlara fikir olmaya devam ediyor. Türkiye’de 2020 yılının ilk çeyreğinde 3 tane dijital platform yer alırken 2021 yılının ilk çeyreğinde 10 tane dijital platform bulunuyor.

İşte Türkiye'nin Yeni Platformu Dramax
İşte Türkiye’nin Yeni Platformu Dramax

Türkiye piyasasında rekabet çok yüksek ve platform yeni kullanıcı kazanmak için farklı stratejiler sunuyor. Netflix’in yerli içerikleri ve Amazon’un çeşitli indirimler sunması bunun en büyük örneği. Peki Türkiye piyasası bu kadar karışıkken yeni bir dijital platform kurmak mantıklı mı? Dramax’i diğer platformlardan ayıran fark ne? İlk sorunun cevabını vermek gerekirse bu kadar çok rekabetin olduğu bir sektörde önemli bir ayrıcalığınız yok ise platform kurmak mantıklı gözükmüyor. Dramax’da bunu bildiği için yerli içerikleri yurt dışına sunmayı planlıyor.

Dramax Nedir?

Demirören Grup‘un sahip olduğu CNN Türk, Kanal D, Posta, Hürriyet ve Milliyet şirketleri birleşerek yeni bir platform kurdu. Kurdukları yeni platformda eski ve yeni Türk dizilerini EMEA ve Güney Amerika‘daki yaşayan insanlara ve YouTube mantığı ile sunmak. Platformda alt yazı seçeneği ve dublaj seçeneği de bulunuyor. Arapça, İngilizce ve İspanyolca dilleri ile çoğu ülkede hizmet vermeyi planlıyor.

Dramax Nedir?
Dramax Nedir?

Platformun yetkilileri yaptıkları basın açıklamasında ilginç noktalar yer alıyor. İlk olarak bu platformun Türkiye’de hizmet vermeyeceği açıklandı. Platformda film veya dizi izlemek istiyorsanız yurt dışında yaşamanız gerekiyor. İkinci olarak ise hedeflerinin 4.5 milyar internet kullanıcısının olduklarını açıkladı. Üçüncü olarak ise Suudi Arabistan gibi Türk filmlerini yasaklayan ülkelerde bu platform sayesinde oradaki kullanıcılara ulaşılabiliyor.

Son ve en önemli nokta ise yetkililer içeriğin oluşturucusu yani lisans olarak sahibi olan herkesin içeriklerini platformda yayınlayabileceklerini açıkladı. FOX TV kendi kanalında yer alan herhangi bir filmi platformda yayınlatabiliyor. Yetkililerin tek açıklamadığı nokta bu platformun paralı olup olmadığı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu