Teknotomy Dosya

İstenmeyen SMS Engelleme Rehberi 2021

SMS engelleme işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizlere birden fazla yol ile bu işlemi nasıl yapacağınızı gösteriyoruz. Günümüz teknolojisinin en büyük problemlerinden biri de mesajlar oluyor. İnsanlara neredeyse her gün bankalardan, teknoloji şirketlerinden, dolandırıcılardan ve bahis şirketlerinden mesajlar alıyor. Birçok insan gelen bu mesajlardan artık sıkılmış durumda.

İstenmeyen SMS Engelleme Rehberi
İstenmeyen SMS Engelleme Rehberi

İnsanlar farklı yöntemler ile gelen bu mesajları engellemek istiyor. Fakat insanların internet üzerinden denedikleri yöntemler hem işe yaramıyor hem de dolandırıcılara bilgilerini kaptırmalarına sebep oluyor. İnsanlar bilgilerini kaptırmadan onları rahatsız eden mesajlardan nasıl kurtulacak, bu işlem için ayrıca bir para verilmesi gerekiyor mu veya hangi yöntem ile bu mesajlar daha hızlı engellenebilir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

SMS Engelleme Nedir?

SMS engelleme nedir? Mesaj engelleme, istenmeyen kişi veya kurumlardan gelen mesajları ister kullandığınız telefonunuzun işletim sistemine göre ister de kullandığınız operatör yardımıyla mesajların engellemesine deniyor. Bu yazımızda da sizler için bir çok seçenek sunduk. Eğer kullandığınız operatör yardımıyla bu işlemi yapamazsanız telefonunuzun işletim sisteminize göre de bu işlemi yapabiliyorsunuz.

Turkcell SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

İstenmeyen SMS engelleme işlemi için birçok alternatif yol bulunuyor. Bunlardan ilki Turkcell mesaj engelleme servisi. Turkcell mesaj engelleme işlemi için kullanıcılarına ayrı bir servis sunuyor. Bu işlemi operatörden almak istediğinizde aylık 4 TL karşılığında 1000 adet numarayı engelleyebiliyorsunuz.

Turkcell SMS Engelleme Nasıl Yapılır?
Turkcell Engelleme Nasıl Yapılır?

Turkcell SMS Engelleme Servisi Nasıl Kullanılır? Nasıl İptal Edilir?

Turkcell SMS engelleme servisini başlatmak için SMSENGELLEME yazıp 2222 mesaj atmanız gerekiyor. Daha sonra Turkcell’den sizlere servis hakkında bilgilendirme mesajı geliyor. Mesaj geldikten sonra KDV ve ÖTV dahil olmak üzere 4 TL ücreti olduğunu ve servisi anında kullanıma geçtiğine dair mesaj geliyor.

 • Numara engelleme işlemi yapmak istiyorsanız SMSENGELLE 5zzzzzzzzz yazıp 2222‘a mesaj atıyorsunuz.
 • Marka mesaj engelleme işlemi yapmak istiyorsanız SMSENGELLE AGF (Şirketin ismini yazıyorsunuz) yazıp 2222‘a mesaj atmanız gerekiyor.
 • Markalardan tekrar SMS almak istiyorsanız SİL SMSENGELLE AGF (Şirketin ismini yazıyorsunuz) yazıp 2222‘a mesaj atmanız gerekiyor.

Turkcell mesaj engelleme işlemini iptal etmek istiyorsanız 532 veya 0532 532 00 00 arayıp servisi iptal ediyorsunuz. Eğer aramak istemiyorsanız herhangi bir Turkcell bayisine gidip kapatabiliyorsunuz ya da KAPA SMSENGELLE yazıp 2222‘a mesaj atıp servisi kullanmayı iptal edebiliyorsunuz.

Vodafone SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

İstenmeyen SMS engelleme işlemi Vodafone’da daha farklı ilerliyor. Vodafone direkt kullanıcılarına bu hizmet için kod veriyor. Bu kodu kullanarak istemediğiniz numara ve mesajları engelleme işlemini yapıyorsunuz. Vodafone’da mesajı engellemek için  *35*1111*# kodunu kullanıyorsunuz. Bu koda tıkladıktan sonra gelen ayarlar kısmında evet butonuna tıklıyorsunuz. Daha sonra hangi numaradan mesaj almak istemiyorsanız  *35*5ZZZZZZZZZZ*# yazıp mesaj atıyorsunuz.

Vodofone MESAJ Engelleme Nasıl Yapılır?
Vodafone MESAJ Engelleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom arama ve sms engelleme işlemini diğer operatörlere göre farklı sunuyor. Türk Telekom mesaj engelleme olarak değil de daha çok numara engelleme işlemine öncelik veriyor. Kullanıcılar herhangi bir numarayı engelleyebiliyorken markaları engelleyemiyor. Numarayı engelledikten sonra o numaradan çağrı veya mesaj almıyorsunuz. Servisi iki şekilde de aktif edebiliyorsunuz.

Türk Telekom Mesaj Engelleme Nasıl Yapılır?
Türk Telekom Mesaj Engelleme Nasıl Yapılır?
 • Bu yöntemlerin ilki SMS atmaktır. Kullanıcının ENGELLE yazıp 5555‘a mesaj atması gerekiyor. Daha sonra engelleyeceği numaraların listesini oluşturuyor.
 • Diğer yöntem ise *100# numaralarını tuşlayarak Hayatı Kolaylaştıran Servisler menüsüne gitmek. Bu menü de Çağrı Engelleme butonuna tıkladıktan sonra servis 1.52 TL karşılığında aktif oluyor.

Android SMS Engelleme

Numara ve SMS engelleme hizmetini operatörlerden almak istemiyorsanız ayrıca bu işlem için ücret de ödemek istemiyorsanız telefonunuzun işletim sistemine göre de istenmeyen mesajları engelleyebiliyorsunuz. Android SMS engelleme işlemi için iki alternatif yol bulunuyor.

Android SMS Engelleme
Android SMS Engelleme

Android SMS Engelleme (KOD ile)

 1. Adım: İlk önce gelen mesajın sonunda yer alan kodu bir yere not etmeniz gerekiyor. Bu kodlar genellikle B0 şeklinde başlıyor.
 2. Adım: Mesajdan çıkın ve gelen mesajlar kısmında sağ üst köşe de ayarlar kısmı bulunuyor. Bu ayarlar kısmına tıklıyorsunuz ve mesaj engelle butonuna tıklıyorsunuz.
 3. Adım: Mesaj Engelle butonuna tıkladıktan sonra İfadeleri Engelle alt sekmesi bulunuyor. Bu sekmeye tıkladıktan sonra çıkan sayfaya ilk adım da kaydettiğimiz kodu yazıyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra o koddan gelen mesajları bir daha almıyorsunuz.

Dikkat! Eğer mesaj engelle butonu yer almıyorsa spam korumasını etkinleştir yazan butona tıklıyorsunuz. Telefonunuz spam olarak gördüğü tüm mesajları engelliyor.

Android Mesaj Engelleme (Ayarlar ile)

 1. Adım: Engellemek istediğiniz mesaja tıklıyorsunuz.
 2. Adım: Daha sonra sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklıyorsunuz.
 3. Adım: Ayrıntılar seçeneğine dokunmanız gerekiyor.
 4. Adım: Ayrıntılar seçeneğine tıkladıktan sonra Engelle ve Spam olarak bildir butonuna tıklıyorsunuz. Daha sonra bu numaralardan bir daha mesaj almıyorsunuz.

iOS SMS Engelleme

Android işletim sisteminde işlemler daha kolay oluyorken iOS işletim sisteminde mesaj engelleme olayı daha uzun sürebiliyor. Bu işlemlerden ilkini yapamamanız durumunda alternatif yolu deneyerek de aynı sonuca ulaşabiliyorsunuz.

İOS SMS Engelleme
iOS SMS Engelleme

Eğer işletim sistemine göre yaptığınız yöntemden de memnun kalmazsanız son yöntemi kullanmanız ya da bu hizmeti veren 3. taraf uygulamaları kullanmanızı öneriyoruz. Eğer 3. taraf uygulama kullanmaya karar verdiyseniz seçeceğiniz uygulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü direkt kendinizin ve rehberinizde yer alan kişilerin bilgilerini bu uygulamalar ile paylaşmış oluyorsunuz.

iOS Mesaj Engelleme (Ayarlar Yöntemiyle)

 1. Adım: Öncelikle mesajlaşma uygulamasını açın daha sonra engellemek istediğiniz mesajlaşmaya girmeniz gerekiyor. Daha sonra gelen mesajdaki Bilgi kısmına giriyorsunuz. Ardından bilgi ekranının altında Uyarıları Gizle butonu yer alıyor.
 2. Adım: Numara ve mesaj engelleme işleminin son adımı için Ayarlar kısmına giriyorsunuz. Daha sonra mesajlaşma uygulamasına giriyorsunuz. Daha sonra Bilinmeyenleri Filtrele seçeneğini açmanız gerekiyor. Bundan sonra istemediğiniz mesajlar o filtrele dediğiniz bölüme düşüyor.

iOS Mesaj Engelleme (Numarayı Engelle)

SMS engelleme işlemi için diğer bir alternatif yol olan bu yöntemde ayrı ayrı bir yöntem uygulamanız gerekmiyor. Direkt istemediğiniz mesaja giriyorsunuz. Mesaja girdikten sonra üstte yer alan numara kısmına tıklıyorsunuz. Daha sonra bilgi kısmının altında yer alan Numarayı Engelle butonuna tıklıyorsunuz. Ardından bu numaradan bir daha mesaj almıyorsunuz.

İYS SMS Engelleme

İleti Yönetim Sistemi ile arama ve SMS engelleme işlemi yapabiliyorsunuz. Bunun için İYS sistemine girmeniz gerekiyor. Sisteme e-devlet ile giriş yapabiliyorsunuz. Sisteme girdikten sonra size mesaj atan tüm numaraları görebiliyorsunuz. Buradan hangi numaraları engellemek istiyorsanız anında seçebiliyorsunuz.

İYS SMS Engelleme
İYS SMS Engelleme

SMS engelleme rehberi yazımızın sonuna geldik. Yazımızda sizler için ister ücretli şekilde isterseniz de ücretsiz olarak yapabileceğiniz yöntemleri gösterdik. Ayrıca istenmeyen mesajlardan yakın zamanda kurtulmanız mümkün. Çünkü Google SMS olayını ortadan kaldıracak yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. Google RCS adını verdiği yeni yöntemi yakın zaman kullanıcılara sunmayı planlıyor.

Listede yer alan hangi yöntemini kullandınız?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu