K-Pop

ITZY Zepeto Arka Plan Görüntülerini Yayınladı

ITZY Zepeto ile hazırlanan Not Shy English Version için arka plan görüntüleri yayınlandı. K-Pop kız gruplarının koreografileri genellikle karmaşık olduğu için (özellikle dansı seven gruplar olduğunda) dansları gerçek hayatta yapmak biraz zor olabiliyor. Bu nedenle Zepeto “Not Shy” ve Blackpink – Ice Cream gibi şarkılar için yeniden titizlikle yaratmak yerine hareket yakalama adı verilen ileri düzey bir teknoloji biçimi kullanıyor.

ITZY Zepeto Not Shy
ITZY Zepeto Not Shy

Hareket yakalama, “Detroit: Become Human” gibi video oyunlarında ve “Avatar” gibi filmlerde yıllardır kullanıldı. Ancak şimdi K-Pop’ta da kullanılmaya başlandı. Söz konusu teknoloji, animatörlerin gerçek insanların hareketlerini ve eylemlerini kaydetmesine ve bunları 2D veya 3D alana aktarmasına olanak sağlıyor.

ITZY Zepeto Not Shy

ITZY Zepeto ile Nasıl Çalıştı?

Özellikle Zepeto, “OptiTrack” adlı bir hareket yakalama sistemi kullanıyor. Bunu uygulamaya koyabilmek için ITZY üyelerinin MOCAP (hareket yakalama) kıyafetleri giymesi gerekti. Bu siyah, dar giysiler, her üyenin dans ederken hareketlerini izleyen sensörlerle baştan aşağı kaplandı. MOCAP kıyafetlerini giydikten sonra, ITZY üyelerine rutinlerini normalde yaptıkları gibi gerçekleştirmeleri talimatı verildi. Onlar dans ederken, yazılım her hareketini temel 3D modellere kaydetti.

 “OptiTrack” gibi yüksek teknolojili sistemlerle, hareket yakalama gerçek zamanlı olarak görülebildiğinden, kendi hareketlerini gören “Yeji” ve “Yuna’nın ne kadar etkilendiklerini, o esnada çekilen fotoğraflar net olarak gösteriyor. Grup üyelerinin, söz konusu sistem ile son derece eğlenceli vakit geçirdikleri de yayınlanan bu videoyla gözler önüne seriliyor.

ITZY ZEPETO

Her şey kaydedildikten sonra, hareketler üyelerin sanal avatarlarıyla eşleştiriliyor. Daha sonra modellere son hali veriliyor ve performansı daha heyecanlı hale getirmek için kamera açıları değiştiriliyor. Tüm hareketler zaten kaydedildiğinden, animatörler açıları, aydınlatmayı ve daha fazlasını tek bir tıklama ile ayarlayabiliyor.

Elbette bir ZEPETO müzik videosunda dans etmekten daha fazlası var. Animatörler ayrıca müzik videosunun görünümünü iyileştirmek için yüzlerce 3D sahne oluşturmalı ve bunları arka planda biçimlendirmelidir. Her şey bir araya geldiğinde (aşamalandırmadan odak ayarına kadar) ZEPETO ekibinin her şeyi mükemmelleştirmek için ne kadar çaba harcadığını görmek gerçekten etkileyici bir durum oluyor.   

ITZY üyelerinin avatarlarıyla yan yana dans ettiğini gördüğünüzde, nihayet bu animasyonların neden bu kadar pürüzsüz olduğunu anlayacaksınız. ZEPETO hareket yakalama yazılımı, avatarları ve insan idollerini bir araya getirmek için bile kullanılabilir. Belki de bu, bildiğimiz şekliyle K-Pop dünyasının geleceğine bir bakıştır.

Kaynak
Find Out How ZEPETO Music Videos Are Really Made — Behind-The-Scenes Of ITZY’s “Not Shy” English Version

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu