K-Pop

Japonya’da 2021 Yılının En Popüler K-Pop Grupları Açıklandı

Japonya’nın resmi Yetenek Gücü Sıralaması 2021 yılı için Japonya’da en popüler K-Pop gruplarını açıkladı. Günümüzde K-Pop Kuzey Amerika ve dahasını ele geçirirken Japonya, Kore eğlence sektörünün en büyük ve en tutkulu pazarlarından biri olmaya devam ediyor. Bu yıl içinde faaliyetleriyle Japon halkı arasında hangi K-Pop grubunun ne kadar popüler olduğu Nikkei Entertainment Yetenek Güç Sıralaması adı altında açıklandı. İşte listeye giren 5 grup:

1.TWICE

En popüler K-Pop grupları listesinin ilk ismi, 2019 yılında Japonya’da dome turu düzenleyen ilk K-Pop kız grubu olan TWICE oldu. Bu yılın başlarındaysa başarılı kız grubunun Japonya’da üçüncü Hallyu dalgasını yapan gruplardan biri olduğu bildirildi. Verilere göre Japon halkının yüzde 38’i onları tanıyor ve tanıyanların yüzde 68,5’i ilgi duyuyor. Bu da Twice’a oradan yüzde 26’lık faiz değeri verildiği anlamına geliyor.

twice en popüler k-pop grupları
TWICE

2.BTS

Japonya’da uzun bir geçmişi olan BTS listenin ikinci sırasında yer alıyor. En son yayınlanan Japonca stüdyo albümleri Map of the Soul: 7 – The Journey, sadece iki günde 500 binden fazla kopya sattı ve bir hafta içinde TVXQ’nun on yıllık satış rekorunu aştı. Verilere göre halkın yüzde 29,5’i BTS’i tanıyor. Bu da BTS’e yüzde 20,2’lik faiz değeri veriyor.

BTS en popüler k-pop grupları japonya
BTS

3.IZ*ONE

Sırada ilk Japonca parçaları “Suki to Iwasetai”, Japonya’nın Oricon listesinde 2 numaraya yükselen ve 250 binden fazla satışla platin sertifikası alan IZ*ONE var. Halkın yüzde 14,5’i IZ*ONE’ı tanıyor ve tanıyanların yüzde 78,5’i ilgi duyuyor. Ancak verdikleri ara ve dağılmaları nedeniyle geçen yıla göre popülerlikleri biraz düştü.

4.SEVENTEEN

Geçen ay Japonya’da üçüncü Japonca parçaları “Not Alone” ile çifte platin kazanan SEVENTEEN, aynı zamanda art arda üç parça ile ilk hafta satışları 200 bini aşan tarihteki ilk denizaşırı erkek sanatçı rekorunu kırdı. Listenin dördüncüsü olan sanatçıların halk arasındaki bilinirliği yüzde 12 ve tanıyanların yüzde 82,5’i gruba ilgi duyanlardan oluşuyor! Bu popülarite ise gruba yüzde 9,9’luk faiz değeri veriyor.

seventeen japonya
SEVENTEEN

5.EXO

Japonya’daki popüler K-Pop gruplarının beşinci sırasında K-pop sektöründe yüksek ses getiren gruplardan EXO yer alıyor. Kısa sürede 100 binden fazla satışa ulaşarak altın sertifikası alan grubun tek Japonca stüdyo albümleri Countdown yayınlanalı neredeyse 4 yıl geçmesine rağmen halk arasında popülerlikleri devam ediyor. Halkın yüzde 10’u grubu tanıyor ve tanıyanların yüzde 72,5’i onlara ilgi duyuyor.

Japonya’da yüzde 7,3’lük faiz değerine sahip EXO, 7 Haziran tarihinde “Dont Fight The Feeling” özel albümüyle comeback yapacak. EXO’nun geri dönüşü her zamanki gibi listeleri alt üst eder mi dersiniz?

EXO Don’t Fight The Feeling Comeback

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu