Güncel

Jeff Bezos Uzay Gezisi İçin Teşekkür Etti

Uzay şirketini kurduktan 21 yıl sonra şirketin kurucusu Jeff Bezos uzay gezisini gerçekleştirdi. Salı günü Blue Origin New Shepard uzay aracı bir uzay kapsülü fırlattı. R.S.S. First Step ve ekibi, 60 yıl önce astronot Alan Shepherd’ın yaptığı uçuşun aynısını taklit eden bir yörünge gezintisindeydi. Bezos lansmandan önceki video yayınında, bu uçuşa katılmanın hayatı boyunca yapmayı istediği şey olduğunu söyledi.

jeff bezos uzay blue origin
Jeff Bezos’un En Büyük Hayali Gerçekleşti

Jeff Bezos Uzaya Gitmeyi Uzun Yıllardır İstiyordu

Ayrıca Amozon’un kurucusu Jeff Bezos uzay gezisi için Amazon çalışanlarına ve müşterilerine teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Sözlerinde “Tüm Amazon çalışanına ve tüm müşterilere teşekkür etmek istiyorum, çünkü bunu siz ödediniz.” dedi. Uzaya gitmek kendisinin liseden beri hayaliydi. Brad Stone’un The Everything Store kitabına göre veda konuşması uzay istasyonlarında kalıcı insan kolonileri oluşturma tartışması ile ilgiliydi.

Bezos’un lisedeki kız arkadaşı da kitapta yer alıyor ve çok para kazanmasının nedeninin uzaya gitmek olduğunu söylüyordu. Yani aslında Amazon, Jeff Bezos uzay gezisini gerçekleştirebilmesi için bir araçtı. Yıllar önce kurduğu uzay şirketi onun için her zaman önemliydi. Kitap satarak başladığı işinin sonucunda Jeff Bezos, giderek işlerini büyüttü. Zaman ilerledikçe ise dünyanın en zenginlerinden biri haline geldi.

Zorlu bir patron olarak bilinen Bezos’un çalışma arkadaşlarına, “Tembel misin, yoksa beceriksiz mi?”, “Bir daha bu fikri duyarsam kendimi öldürmem gerekecek.”ya da “Neden hayatımı boşa harcıyorsun?” şeklinde katı geri bildirimlerde bulunduğu biliniyordu. Oldukça rekabetçi birisiydi ve Amazon’daki müşteri deneyimine odaklanmıştı. Şimdilerde ise CEO olarak görevinden ayrıldı ve asıl tutkusu Blue Origin ile daha çok ilgilenmeye başladı.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu