Güncel

Jeff Bezos ve Kardeşiyle Uzaya Gidecek Son Kişi Belli Oldu

Amazon’un da kurucusu olan Jeff Bezos, geçtiğimiz haftalarda kardeşiyle beraber uzaya gideceğini duyurdu. Blue Origin tarafından geliştirilen New Shepard roketiyle gerçekleştirilecek uçuşa açık arttırmayla üçüncü bir kişi daha alınacağı söylendi. Havacılık ve uzay araştırma şirketinin yaptığı açıklamaya göre açık arttırmaya 159 ülkeden yaklaşık 7600 kişi başvurdu.

jeff bezos blue origin spacex
New Shepard Aracının 28 Milyon Dolar Değerindeki Koltuğu

İlk insanlı uçuşunu gerçekleştirecek olan şirket, üçüncü koltuğu açık arttırma ile 28 milyon dolara sattı. Koltuğu satın alan kişi isminin açıklanmasını istemedi. Blue Origin in yaptığı diğer açıklamaya göre açık arttırmadan gelen teklifin tamamı, STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) alanında gelecek nesillere yatırım yapan bir kuruma bağışlanacak.

Jeff Bezos Çok Özel Bir Günde Uzaya Çıkacak

Kişisel Instagram hesabından yaptığı paylaşımda Bezos “5 yaşımdan beri uzayda yolculuk yapmanın hayalini kuruyorum. 20 Temmuz tarihinde kardeşimle beraber bu yolculuğa çıkacağım” dedi. Bu tarihin önemi ise Ay’a ilk insanlı iniş yapan Apollo 11’in, 20 Temmuz 1969’da bu görevi gerçekleştirmiş olmasıydı.

Sektörün yıldızı SpaceX, devamlı olarak insanlı uçuşlar gerçekleştirse de henüz sahibi Elon Musk’ı uzay yolculuğuna çıkaramadı. Amazon’un kurucusunun kendisinden önce uzaya çıkması Elon Musk’ı hem sevindirmiş hem de kıskandırmışa benziyor. Bezos, Temmuz ayından itibaren Amazon’daki görevini bırakacağını ve tutku duyduğu diğer alanlara yöneleceğini açıklamıştı. Bu alanların başında sahibi olduğu havacılık ve uzay şirketini işaret ederken SpaceX’e ciddi bir rakip olmayı hedefliyor gibi görünüyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu