K-PopGüncelInfluencerlar

K-Pop Türkiye’de Yükselişte

K-Pop, Türkiye’de yükselişe geçti. Sosyal medya devi Twitter “K-Pop Twitter Dünya Haritası” ile dünya genelindeki 20 pazarda en çok bahsedilen K-Pop sanatçılarını, en sevilen şarkıları ve en hızlı yükselişte olan sanatçıları açıkladı. Buna göre K-Pop son yıllarda Türkiye’de de yükselişte. Veriler, son 1 yılda K-pop hakkında dünya genelinde 6.1 milyar tweet atıldığını belirtti. Türkiye ise K-Pop’un en çok konuşulan 12. ülkesi oldu.

Twitter’da takip edilen 300’den fazla K-Pop konusu, dünyanın her yerinden en iyi tweetlerin takip edilebilmesini ve hayranların en sevdikleri sanatçılar hakkında ki küresel sohbetlere katılabilmesini sağlıyor. Ayrıca K-Pop tutkunlarının Twitter’da sevdikleri sanatçılar ile ilgili en son paylaşımları görmek için sürekli etkileşim halinde olmasını sağlıyor.

K-POP Türkiye'de Yükselişte
K-POP Türkiye’de Yükselişte

K-Pop’un Yükselişi İle İlgili Veriler

Spotify’da en fazla dinlenmeye sahip K-Pop grubu BTS’nin yeni albümü, Map Of The Soul 7 yayınlandı. Ancak grubun bugüne kadar kırdığı birçok rekor bulunuyor. 2019 yılında BTS, Spotify’da 5 milyar dinlenen ilk Asyalı grup oldu. Ayrıca K-Pop grubu BTS, Türkiye’de de en çok dinlenen grup olmayı başardı.

2020 yılının şubat ayı itibari ile BTS’nin dinlenme rakamı 8 milyara kadar ulaştı. Yani sadece 2019 yılında grubun müziği, 3 milyardan çok fazla dinlendi. 2017 yılının Eylül ayında K-Pop  Spotify Global 50 listesine DNA adlı şarkı ile giren ilk K-pop grubu oldu.

BTS, Spotify’da en çok dinlenen K-Pop şarkısı rekorunun da sahibi. Halsey ile birlikte seslendirdikleri “Boy With Luv” şarkısı ile 380 milyon dinlendi. Şarkı 2019 yılının nisan ayında piyasada yayınlandı yani bir yıldan daha kısa sürede Spotify’da en fazla dinlenen K-Pop şarkısı olmayı başardı. Türkiye’de de en fazla dinlenen K-Pop şarkısı olarak “Boy With Luv” öne çıkıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu