Güncel

KADES Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

KADES uygulaması hayat kurtarmaya devam ediyor. Ülkemizde kadına şiddet olayları bitmiyor. Her gün yeni bir vaka ile karşılaşmamak mümkün değil. Yaşanan olaylar kontrolden çıkıp cinayete kadar gidebiliyor. Hem kadına şiddetin hem de cinayetlerin önceden önlenmesi için çalışmalar yürütülüyor.

KADES Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor
KADES Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

Bu çalışmalardan en önemlisi KADES uygulaması oldu. Uygulama 5 dilde hizmet vererek ülkemizde yaşayan tüm kadın vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Uygulama da Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça ve Fransızca dilleri yer alıyor. İstediğiniz dili seçtikten sonra kimlik bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Konum bilgisine de izin verirseniz uygulama problemsiz çalışıyor.

Başınıza bir olay gelirse de ana sayfasında yer alan ihbar et düğmesine bastığınız zaman bulunduğunuz bölge de yer alan polis memurları 3 ila 5 dakika içerisinde konumunuza geliyor. Uygulamanın sorunsuz çalıştığını Kütahya’da yaşan kötü olay ile öğrenildi.

KADES Kütahya’da Hayat Kurtardı

NTV’nin aktardığı habere göre Kütahya’da yaşayan bir genç kız eski sevgilisi tarafından zorla arabaya bindirilerek kaçırıldı. Arabada mı yoksa arabanın dışında mı şiddet gördüğü bilinmiyor ama genç kızın burnu kırılmış ve yüzünde bazı yaralar vardı. Genç kız kaçırıldığı esnada Kadın Destek Uygulaması üzerinden ihbarda bulundu.

kades
KADES Kütahya’da Hayat Kurtardı

Polis ekipleri ihbarı aldıktan sonra genç kızın eski sevgilisini yakalamak için yola çıktı. Uygulamada konuma erişme özelliği olduğu için genç kızın nerede olduğu kısa sürede anlaşıldı. Genç kızı darp eden kişi polislerin dur ihtarına uymadı ve biri polis arabası olmak üzere 3 farklı araca çarparak zarar verdi.

Daha sonra arabadan çıkarak tek başına kaçmaya çalışan kişi polis ekipleri tarafından etkisiz hale getirildi. Talihsiz olaylar yaşayan genç kız ambulansa bindirilerek hastaneye götürüldü. Umarız ki bu olay son olur.

Daha sonra Emniyet Müdürlüğü Asayiş Daire Müdürü Levent Tuncer uygulama için açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklama da KADES’in ne kadar önemli bir uygulama olduğunu anlattı.

”KADES, bugün itibarıyla yaklaşık rakamlarla 1 milyon 500 bin kadınımız tarafından indirilen bir aplikasyon olmuş ve bu geçen süre içerisinde yaklaşık 92 bin ihbar alınarak değerlendirilmiştir. Bu ihbarlara ulaşma seviyemiz 3 ila 5 dakika arasında olmaktadır.

Bununla birlikte bu sene itibarıyla KADES aplikasyon uygulamasının alanda daha faydalı olması, özellikle yabancı şahıslara karşı olabilecek herhangi bir şiddet ve saldırı olayının önüne geçebilmek adına 5 farklı dilde değerlendirilmiş ve aplikasyon sistemi içerisinden uygulamaya konulmuştur.”

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Daire Müdürü Levent Tuncer

KADES uygulamasını

Bu tür bir uygulama kullanmak istiyor ancak kimlik bilgilerinizi girmek istemiyorsanız da sizlere Panik Düğmesi isimli uygulamayı öneriyoruz. Panik Düğmesi uygulamasıyla belirleyeceğiniz kişilere acil durum mesajı ve konum bilgisi göndererek kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu