Teknotomy Dosya

Güvenilir MP4 Dönüştürücülerle Video Formatı Değiştirme

Bazı zamanlarda, özellikle sosyal medyaya video yüklemek istediğimizde, güvenilir bir MP4 dönüştürücüye ihtiyaç duyarız. Çeşitli video dosya formatları, farklı kalite ve boyut sunar. En popüler video uzantıları; MP4, MOV, AVI, WMV, FLV, F4V, SWF, MKV, MPEG-2, WEBM, HTML5’tir. Bunlar arasında en yaygın olan video dosyası formatı ise MP4 (MPEG-4 Part14)’tür. Apple’ın da tercih ettiği video uzantısı olan MP4, çeşitli birçok cihazda oynatılabilir.

youtube mp4 dönüştürücü
Farklı İşletim Sistemlerinde Farklı Video Formatları Kullanmak Gerekebilir

MPEG-4 kodlama algoritmasıyla video, ses dosyaları ve metni depolar fakat bazı diğer formatlara göre daha düşük çözünürlük sunar. MOV (Quick Time Film) ise yüksek kalitede video, ses ve efekt depolar. Ancak MOV uzantılı dosyalar çok büyük boyutlu olma eğilimindedir. MOV formatı, Apple tarafından QuickTime Player için geliştirilmiştir. Bu video dosyası formatı Facebook ve YouTube tarafından desteklenirken MP4, Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram’da yayınlamak istediğiniz videolar için kullanışlıdır.

Çeşitli birçok cihazda kullanıma uygun olması nedeniyle örneğin .mov uzantılı bir dosyayı MP4 dönüştürücü kullanarak .mp4 formatına ya da diğer video formatlarından farklı bir başka formata dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bu işi web siteleri aracılığıyla online olarak ya da bunun için uygun olan bir program aracılığıyla gerçekleştirebiliriz. Seçeneklerden öncelikle online olanı inceleyerek başlayalım.

Wondershare UniConverter MP4 Dönüştürücü

Wondershare, bilgisayarınıza indirebileceğiniz bir yazılım olmanın yanı sıra online olarak kullanabileceğiniz çeşitli başka araçlar da sunan video dönüştürücü hizmetidir. Video dosyalarınızı dilediğiniz herhangi bir formata çevrimiçi ücretsiz olarak dönüştürebilirsiniz. MP4 dönüştürücü olarak kullanmak için öncelikle bu linke tıklayarak Wondershare’in dönüştürücü web sitesine gidin. Burada 100 MB boyutuna kadar olan videolarınızı bilgisayarınızdan tutup sürükleyerek ya da “Choose Files” butonuna tıklayıp seçerek yükleyebilirsiniz.

mp4 dönüştürücü wondershare
Wondershare’de YouTube Linki İle Video Dönüştürüp İndirmek Mümkün

Bilgisayarınızda kayıtlı olanlar dışında, dönüştürmek istediğiniz, Dropbox’da ya da Google Drive’da depolanmış video dosyalarınızı da ayrıca “Choose Files” butonunun altındaki seçeneklerden birine tıklayarak yükleyebilirsiniz. Bunların da yanı sıra eğer bir YouTube MP4 dönüştürücüye ihtiyacınız varsa, Dropbox ve Google Drive seçeneklerinin yanında bir de YouTube simgesi bulunuyor. YouTube simgesine tıklayıp dönüştürmek istediğiniz videonun linkini açılan pencereye girerek dönüştürmek üzere ekleyebilirsiniz.

Dönüştürmek istediğiniz dosyayı ekleyip dönüştürmek istediğiniz video dosyası formatını seçtikten sonra aşağıda yer alan “Convert” butonuna ya da hemen yukarıdaki “Click to try super-fast conversion” butonuna tıklayın. Kalite kaybı yaşamadan Wondershare tarafından videonuz dönüştürülecek. İşlem bittiğinde “Download” yazısına tıklayarak indirebilir ya da indirme seçeneklerinden Dropbox’u veya Google Drive’yi seçerek oraya kaydedebilirsiniz.

Format Factory Video Dönüştürücü Programı

Format Factory, çok işlevli ve açık kaynak kodlu bir medya aracıdır. Video, ses, görüntü, metin ve resim dosyalarınızın formatını ücretsiz olarak dönüştürmenize olanak tanır. Multimedya dosyalarınızın biçimini ya da dosya uzantısını rahatlıkla farklı bir işletim sisteminde çalışacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bu anlamda video formatınızı MP4 ile değiştirebileceğiniz harika bir video dönüştürücüsüdür.

format factory nedir
Format Factory Çok İşlevli Dosya Formatı Değiştirme Uygulamasıdır

Format Factory, birden fazla dosya formatını kolayca dönüştürebileceğiniz bir uygulamadır.  Bunun yanı sıra DVD ve CD’leri başka dosya biçimlerine kopyalamanıza ve .iso görüntüleri oluşturmanıza da olanak sağlar. Ayrıca dilerseniz birden fazla video dosyasını tek dosya olarak birleştirebilirsiniz. MP4 dönüştürücü olarak kullanmanın ötesinde ses CD’lerini ve Video DVD’lerini kopyalayabilir, video ve ses dosyalarını da onarabilirsiniz. Biz şimdilik yalnızca video dosyası formatı değiştirme özelliğini inceleyeceğiz.

Öncelikle ücretsiz olarak sunulan Format Factory uygulamasını bilgisayarınıza yüklemek için bu linke tıklayın. Download butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatın. İndirdiğiniz setup dosyasını açarak kurma işlemini tamamlayın. Uygulama kurulduktan sonra açın ve MP4 dönüştürücü olarak kullanmak için soldaki seçeneklerden “Video” başlığına tıklayın. Hemen en başta yer alan “->MP4” seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede tam ortadaki “Add Files” yazısına tıklayın ve bilgisayarınızdaki dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin.

video dönüştürücü
Dönüştürmek İstediğiniz Dosyayı Seçin Ve Sıraya Ekleyin

Sol attaki klasör simgesi olan çubuktan dönüştürdüğünüz video dosyalarının kaydolacağı konumu belirleyin. Ardından sağ alttaki “Ok” butonuna tıklayarak ekleme işlemini tamamlayın. Sonra anasayfanın üstündeki Start butonundan işlemi başlatın. Böylece kısa süre içerisinde kalite kaybı yaşamadan dönüştürücüyü kullanmış olursunuz. İsterseniz yukarıda yer alan Stop ve Start yazılarına tıklayarak işlemi durdurabilir ya da tekrar başlatabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz dönüştürmek istediğiniz video dosyasını/dosyalarını uygulamaya sürükleyerek de işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece sürükledikten sonra dönüştürmek istediğiniz formatı açılan pencereden seçip “Ok -> Start” butonuna basmalısınız. Eğer işlemi hemen değil de ana menüde yukarıdaki Start butonundan başlatmak isterseniz yalnızca “Ok” yazısına tıklamanız gerekir. Format Factory uygulamasını, YouTube MP4 dönüştürücüsü olarak kullanmak için ise öncelikle indirmek istediğiniz videonun linkini kopyalayın.

video downloader format factory
Video Downloader Özelliğini Kullanarak Video İndirebilirsiniz

Yine “Video” başlığının aşağısında, yer alan “Video Downloader” butonuna tıklayın. Açılan pencerenin sağ üst köşesindeki “Paste” yazısına tıklayarak kopyaladığınız linki yapıştırın ve sağ alttaki “Ok” butonuna tıklayın. Daha sonra anasayfanın üst kısmındaki “Start” butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatın. Format Factory, YouTube’dan indirdiğiniz dosyaları MP4 formatında kaydedecektir. Onun dışındaki, videolar içinse video dönüştürücü özelliğini kullanarak video dosyalarınızın formatını değiştirebilirsiniz.

Movavi Video Converter İle Video Dönüştürmek

Videonuzun dosya formatını kolayca değiştirebilmenin diğer yollarından biri de Movavi Video Converter’i kullanmaktır. Movavi Video Converter uygulaması bilgisayarınıza indirebileceğiniz ücretli bir yazılımdır fakat deneme sürümünden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca denemeniz için Movavi bir de online video dönüştürücü sunuyor. Bu sayede bilgisayarınıza bir uygulama indirmeden de videolarınızın biçimini değiştirebilirsiniz.

Movavi’nin dönüştürücüsünü çevrim içi olarak kullanmak için bu linke tıklayın. Açılan pencerede “+Add Your Media” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin ve yükleyin. Dönüştürmek istediğiniz video formatını belirleyin. Daha sonra “Convert” yazısına tıklayın ve dönüştürme işlemini başlatın. Dönüştürme işlemi bittikten sonra açılan pencerede video dosyanızı nereye kaydedeceğinize karar verip video dosyanızı indirin.

Movavi mp4 dönüştürücü
Movavi Video Converter İle Çevrim İçi Olarak Ücretsiz Video Dönüştürebilirsiniz

Eğer Movavi video dönüştürücüyü bilgisayarınıza indirip kullanmak istiyorsanız öncelikle web sitesinden indirmelisiniz. Uygulamayı indirip kurulumu tamamladıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle sırasıyla “Add Media” ve “Add Video” seçeneklerine tıklayın. Dönüştürmek istediğiniz bir ya da birden fazla video dosyasını sıraya ekleyin. Alt kısımdaki seçenekler arasından dönüştürmek istediğiniz video formatını seçin.

Bu arada yapmak istediğiniz düzenlemeler varsa onları da yaptıktan sonra sağ altta yer alan “Save to” butonundan projenizin kaydolacağı dosya konumunu belirleyin. En sonunda “Convert” seçeneğine tıklayın ve video dönüştürücüyü çalıştırın. İşlem bittiğinde videonuz belirlediğiniz dosya konumuna kaydolmuş olur.

Videolarınızı farklı formatlara dönüştürebilmenin hem çevrimiçi ve hem de çevrimdışı birkaç güvenilir yolunu inceledik. İncelediklerimiz arasından hem açık kaynak kodlu olması hem birçok fonksiyona sahip olması hem de ücretsiz sunulması nedeniyle en çok göze çarpan Format Factory oldu. Çevrim içi yararlanılabilen alternatif seçenekler ise kullanım pratikliği nedeniyle tercih edilebilir. Ayrıca video boyutu küçültme sitelerini ve programlarını da merak ediyorsanız o konudaki yazımıza da linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu