Güncel

Kamu Bankalarının ATM’leri Birleşiyor

Kamu Bankalarının ATM’leri birleşiyor. Bütün işlemlerinizi tek ATM’den yapabiliyorsunuz. Kamu bankaları Türk Bankacılık sisteminde devrim niteliğinde bir karar alıyor. Daha önce kamu bankaları kredi konusunda anlaşmıştı. Anlaşmaya göre kamu bankaları faiz oranları konusunda belli bir limit getirmişti. Herhangi bir kamu bankası diğer kamu bankasının faiz oranının altında bir bir oran belirlememesi gerekiyor. Tek ATM olayından önce tüm bankalarda EFT saat sınırı kaldırılmıştı. Artık bankacılık sistemini kullanan kişiler istedikleri kişiye istediği saatte EFT yapabiliyordu.

Kamu Bankaları Tek ATM'de
Kamu Bankaları Tek ATM’de

Kamu bankaları her konuda ortak adım atıyor. Pandemi sürecinde faiz oranlarını düşürdüler. Ev almak isteyen kişiler Kamu Bankalarının konut kredisi için sıraya girmişti ve ev fiyatları yükselmişti. Türk Bankacılık sisteminin geliştirilmesi için ayrı iki grup kurulmuştu. İlk grup Bankalar Birliği oldu. Bankalar Birliği hem ülkenin ekonomik koşullarına göre krediler, faiz oranları ve diğer konularda ortaklaşa karar veriyordu. Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi büyük kulüpler Bankalar Birliğinden borç almıştı.

Diğer grup Kamu Bankaları oldu. Bu grupta yer alan bankalar belirlenen faiz oranı limitlerinde en düşük şekilde oran belirlemek ve Türk halkının devlet bankalarına borçlanmasını artırmak için farklı stratejiler izliyordu.

Kamu Bankalarının ATM’leri Ne Zaman Birleşiyor

Kamu Bankalarının ATM’leri birleşiyor ve yeni ATM’ler Ocak ayında birleşiyor. Fakat Ocak ayından önce Ortak ATM projesi test edilmesi planlanıyor. Kamu bankaları kullanıcı çekmek için farklı stratejiler izliyordu. Bunlardan biri Kamu Bankaları’nın destek kredileri ve ihtiyaç kredilerinde uyguladığı düşük faizli oranlardı. Bu karardan sonra hem tasarruf sağlamak hem de kullanıcıların işlemlerini kolaylaştırmak isteyen kamu bankaları ortak ATM projesine sıcak bakıyor.

Bildiğiniz üzere Kamu Bankalarından herhangi bir bankasında da hesabınız var ve diğer kamu bankasının ATM’sinden işlem yaptığınız zaman ücret kesmiyordu. Uzman bankacılara göre kamu bankaları bu kampanyanın reklamını yapamadığını düşüyor. Ülke genelinde çoğu banka müşterisinin bu kampanyayı bilmediğini söylüyorlar.

Kamu Bankalarının ATM'leri Birleşiyor
Kamu Bankalarının ATM’leri Birleşiyor

Kamu bankaları hangileri? Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTTBank ve Emlakbank kamu bankaları grubunda yer alıyor. Kamu bankaları 1 milyon TL’lik tasarruf sağlayacak Tek ATM projesini başlatıyor. Bildiğiniz üzere her ATM’nin kendi bankasının logosunu taşıyor. Artık ortak ATM’ler kamu bankalarının belirlediği ortak bir simge yer alıyor. Önümüzdeki günler de deneme olarak farklı noktalara Ortak ATM denemesi yapmak isteyen bankalar insanların olumlu geri dönüş yapması durumunda ortak ATM sayısını artırmayı planlıyor.

Sizce Kamu Bankalarının Atm’leri birleşirse sizce faydalı olur mu? Sizce özel bankalarda böyle bir projeye imza atmalı mı?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu