Güncel

Kişi Başına Düşen Elektronik Cihaz Sayısı Günden Güne Artıyor

2020 yılının başından beri hayatımızın bir parçası haline gelen Covid 19 pandemisi okulların kapanıp uzaktan eğitime geçilmesine şirketlerinde evden çalışmasına yol açtı. Durum böyle olunca teknolojik cihazlara olan ihtiyaç kat ve kat arttı. Bu konu hakkında yorum yapan analistler kişi başına düşen elektronik cihaz sayısında patlama yaşanacağını ön gördüler . Geçen zaman analistleri yanıltmadı. zira kişi başına düşen elektronik cihaz sayısı günden güne artıyor.

Kişi Başına Düşen Elektronik Cihaz Sayısı Günden Güne Artıyor
Kişi Başına Düşen Elektronik Cihaz Sayısı Günden Güne Artıyor

Bu konularda araştırma yapan analiz şirketi Gartner 2020 verilerini paylaşmanın yanı sıra 2021 ve 2022 tahminlerini de açıkladı.

Kişi Başına Düşen Elektronik Cihaz Sayısı Artış Gösterecek

Gartner verilerine göre 2020 yılında Dünyada ki akıllı telefon sayısı 4,2 milyarı aştı. Akıllı telefonları 796 milyon adet ile dizüstüler dizüstlerini de 522 milyon adet ile masaüstü bilgisayarlar takip etti.

Gartner bulunduğumuz yılda masaüstü bilgisayarların sayıları hariç diğer cihazlarda patlama yaşanacağını tahmin ediyor. Gartner’a göre akıllı telefonlar 4,3 milyarı dizüstüler 866 milyonu geçecek. Gartner’ın masaüstü bilgisayar sayısı tahmini ise 495 milyon.

2019 yılı ile 2020 yılı verileri karşılaştırıldığı zaman akıllı telefon sayısındaki azalma göze çarpıyor. Fakat bu azalmanın 2022 yılında 5G kullanımı ile bozulacağı düşünülüyor. Gartner’ın 2022 hedefi 4,45 milyar adet akıllı telefon.

Gartner ayrıca online eğitime geçilmesi ile birlikte masaüstü bilgisayarların kullanımının gözle görülür bir şekilde azalacağı ve tablet ve dizüstüler de patlama yaşanacağını tahmin ediyor.

Bu ve bunu gibi analizlerden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel adresini takipte kalın.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu