Güncel

Kişiselleştirilmiş WhatsApp için 10 İpucu

Sosyal medya platformları arasında popülaritesi oldukça yüksek olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Facebook tarafından satın alındığından beri pek çok şey değişti. Günlük konuşmalarının birçoğunu WhatsApp üzerinden gerçekleştirenler için uygulamadan daha fazla yararlanmaları ve kişiselleştirilmiş WhatsApp kullanımı için derlediğimiz 10 ipucu şu şekildedir:

1- Duvar Kâğıdı

Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Arka Plan
Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Arka Plan

WhatsApp yapmış olduğu güncellemeleri ile artık sohbetlerde duvar kağıdını konuşma başına değiştirmeye izin veriyor. Böylece kullanıcılar sohbetlerini özelleştirerek kişiselleştirilmiş WhatsApp kullanabiliyor. Bu kişiselleştirmeyi Android’de açtığınız bir sohbette sağ üstte bulunan üç noktaya dokunup, Duvar Kâğıdı’nı seçerek; iOS’ta açtığınız bir sohbette üstteki çubuğa dokunup Duvar Kâğıdı ve Ses’i seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

2- Kaybolan Mesajlar

Snapchat uygulaması sosyal medya platformlarına kullanıcıların daha az kalıcı olan iletişim araçlarına ihtiyacı olduğunu gösterdi. O zamandan beri de uygulamaların birçoğu bu yönde güncellemeler gerçekleştiriyor. WhatsApp’ta da ilgili sohbeti açıp isim kısmına dokunduktan sonra Kaybolan mesajları seçerek mesajların yedi gün sonra kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

3- Karanlık Modu Keşfedin

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve birçok uygulamanın da gözleri dinlendirmek için kullanıcıların tercihine sunduğu tema modunu WhatsApp’da kullanıcılarına sunuyor. Android kullanıcıları sağ üstte bulunan üç noktaya dokunup Ayarlar’a gittikten sonra Sohbetler ve Tema’yı seçerek karanlık moda geçebiliyor. iOS kullanıcıları ise telefonlarının Ayarlar menüsünü açıp, Ekran ve Parlaklık’ı seçerek karanlık moda geçiş sağlayabiliyor.

4- Sohbetleri Sessize Alma

Herhangi bir grupta mecburiyetten bulunması gereken kullanıcıları da düşünen WhatsApp, gruplarda sessize alma süresini kalıcı bir hale getirdi. Yani bir sohbeti sonsuza kadar sessize alabilirsiniz. Android’de Bildirimleri sessize al kısmını seçerek, iOS’da Sesi Kapat ögesini seçerek sohbetlerinizi kalıcı olarak sessize alabilirsiniz.

5- Depolama Yönetimi

Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Depolama Ayarları
Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Depolama Ayarları

WhatsApp’tan gelen fotoğraf ve videolar telefonunuzda oldukça fazla yer kaplayabilir. Bunun önüne geçmek için Ayarlar’dan Depolama ve veri’yi seçip ardından Depolamayı yönet’e dokunarak ayarlayabilirsiniz. Ekranda dosyalarınızın ne kadar yer kapladığını görebilir ve bazılarını silebilirsiniz.

6- Ekstra Güvenlik Ekleyin

Yalnızca iPhone’lar için geçerli olan bu özellik ile WhatsApp mesajlarınızı kimsenin görmediğinden emin olabilirsiniz. Uygulamaya giriş yapmak için Touch ID veya Face ID kimlik doğrulamasını zorunlu hale getirebilirsiniz. Ayarlar, Hesap, Gizlilik ve Ekran Kilidi’ni seçtikten sonra telefonunuzun desteklediği seçeneğe göre güvenlik ayarınızı yapabilirsiniz.

7- Hangi Gruplara Dahil Olacağınıza Siz Karar Verin

Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Grup Ayarları
Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Grup Ayarları

Sürekli bir gruba dahil olmaktan sıkılan kullanıcıları için WhatsApp onları bir gruba kimlerin ekleyebileceğine karar vermesine olanak sağlıyor. Ayarlar, Hesap, Gizlilik, Gruplar kısmını seçerek herhangi bir gruba sizi kimlerin ekleyebileceğine karar verebilirsiniz.

8- Masaüstünde WhatsApp

Bilgisayar başında olduğunuz ve telefonunuza bakamadığınız zamanlarda da mesajlarınızdan ayrı kalmamanız için WhatsApp’ı hem web tarayıcısı üzerinden hem de masaüstüne uygulama olarak indirerek de kullanabilirsiniz. Böylece dilediğiniz an popüler anlık mesajlaşma uygulamasını kullanmaya devam edebilirsiniz.

9- Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Özel Bildirimler

Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Özel Bildirimler
Kişiselleştirilmiş WhatsApp için Özel Bildirimler

WhatsApp üzerinden çok sık mesajlar alan bir kullanıcıysanız, WhatsApp belirli sohbetler için özel bildirimler ayarlayabilmenizi sağlıyor. Böylece özel bildirimleri kullanarak o an gelen mesaja bakıp bakmamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Android kullanıcıları Özel bildirimler seçeneğinden; iOS kullanıcıları da Özel ton’u seçerek ayarlayabilirsiniz.

10-Google Drive veya iCloud’a Yedekleme

WhatsApp sohbetlerinizi Google Drive veya iCloud’a yedeklemenize olanak sağlayan bir yedekleme sistemi içerir. Böylece yeni bir telefona geçtiğinizde veya telefonunuzu sıfırladığınızda mesajlarınızı kaybetmezsiniz. Ayarlar, Sohbetler, Sohbet yedekleme kısmından bulut yedeklemeyi ayarlayabilirsiniz.

WhatsApp ile ilgili güncellemeleri takip etmek için buraya tıklayınız.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu