Siber

Yeni Hedef Korona Virüs Aşısı Bulan Firmalar

Günümüzde insanların en büyük problemlerinden biri olarak korona virüs gösteriliyor. İnsanların hayatını ve yaşam biçimini etkileyen virüs bir grup girişimciyi de olumlu yönde etkilemişti. İnsanların lanetli yıl olarak lanse ettiği 2020 yılının başlarında Çin ülkesine bağlı Wuhan kentinde görülmeye başlandı. Kısa sürede dünyanın her yerine yayılmaya başlandı. Covid-19’dan yıkıcı etkilerinden kurtulmak için ülkeler bir takım önlemler aldı. Bu önlemler sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu gibi insanların sevmediği ama uymak zorunda kaldığı önlemlerdir. İnsanlar evlerinde geçirdiği sürede eski hayatlarını özledi ve evde vakit geçirmenin ne kadar sıkıcı olduğunu anlayıp internet platformlarına merak saldı. Artık insanlar her ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılamaya başladı.

Korona Virüs Aşısı Bulan Firmalar Korsanla ile Mücadele Ediyor
Korona Virüs Aşısı Bulan Firmalar Korsanla ile Mücadele Ediyor

Eski sosyal hayatına dönmek isteyen insanlar bir an önce bu virüsün bitmesini istiyor. Bu konuda azimle çalışan bilim adamları sadece virüsle değil korsanlarla da uğraşmaya başladı. Microsoft geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve açıklama çok ilgi çekti. Açıklamanın konusu Rusya ve Kuzey Kore merkezli korsanların Korona Virüs aşısı için araştırma yapan ilaç firmaların sistemini ele geçirmek istemeleriydi. Korona Virüs aşısı bulan firmalar mutasyon geçiren Covid-19 yetmezmiş gibi birde korsanlar ile uğraşıyor.

Korona Virüs Aşısı Bulan Firmalar Ayrıca Korsanlarla Uğraşmak Zorunda Kalıyor

Rusya ve Kuzey Kore merkezli korsan gruplarının isimleri ortaya çıktı. Bu grupların Rus Fancy Bear, Kuzey Kore’den Zinc ve Cerium olduğu açıklandı. Microsoft siber saldıra karşı geliştirdiği sistemin meyvelerini almaya başladı. Sistemden aldıkları verilere dayanarak Kanada, Güney Kore, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’n de yer alan aşı geliştirme firmalarının korsanlar tarafından brute force (kaba kuvvet) taktiği ile saldırıldığı aktardı.

Korona Virüs Aşısı Bulan Firmalar Arasında Türk Çiftinin de Firması Yer Alıyor
Korona Virüs Aşısı Bulan Firmalar Arasında Türk Çiftinin de Firması Yer Alıyor

Microsoft geçtiğimiz günlerde kendi web sitelerinde bu gelişmeler hakkında bir blog yayınladı. Blog yazısında dünya liderlerinin uluslararası hukukun sağlık tesislerini koruduğunu teyit ettirmeye çalıştı.

Korsanların Dünya Sağlık Örgüt yetkileri gibi mailler atıyor ve tesislerde çalışanları da bu maillere inanarak saldırıyı etkinleştirdiği anlaşıldı. Rusya ve Kuzey Kore bu suçlamaları kabul etmediğini bir kez daha belirtti.  

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu