Güncel

Korona Virüs Aşı Randevusuna Dair Tüm Detaylar

Korona virüs hastalığı (COVID-19), hepimizin de bildiği üzere bulaşıcı hastalıktır. Pek çok insan bu virüs yüzünden hayata veda etti. Ölümlerin daha fazla artmaması için yaklaşık 1 sene sonra nihayet bu virüsün aşısı çıktı. Ülkemize Çin’den getirilen Korona virüs aşısını olmak için randevu nasıl alınır? Peki öncelik gruplarda hangi kesim bulunuyor? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabileceksiniz.

Korona Virüs Aşı
Korona Virüs Aşısı

MHRS Nedir? Ne İşe Yarar?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde hastaların kendileri için en uygun zamanı seçtikleri ve istedikleri hekimlerden randevu almalarına yarayan bir sistemdir.

Merkezi Hastane Randevu Alma Sistemi (MHRS) yanı sıra 182 MHRS Çağrı Merkezi vasıtasıyla da, operatörlerin yardımı ile aynı işlemi yapılabilir.

MHRS, 2013 ve 2011 seneleri arasında başlatılmış, ülkemizde yapılan sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen bir uygulama olarak hayata geçirildi.

Korona Virüs Aşı
Korona Virüs Aşı MHRS

MHRS devlet hastanelerinde ve o hastanelere bağlı sağlık kurumlarında dağınık bir biçimde uygulanan randevu sistemini tek bir merkezde toplama hedefiyle faaliyete geçti. Bu sayede vatandaşlar muayene olmak için hastaneye gidip uzun saatler boyunca sıra beklemek zorunda kalmıyorlar. Böylelikle, vatandaşların tek bir işlemle zamanlarını harcamadan kolay ve hızlı bir şekilde randevu alabilmesinin önü açılmış oldu.

Teknolojinin hayata kattığı pek çok kolaylıktan yalnızca bir tanesi olan MHRS uygulaması, geçmiş senelerde yaşandığı gibi hastane kapılarında sıra bekleme probleminden vatandaşı kurtarırken, hastanelerde sıra nedenli oluşan kalabalığın ve zaman kaybının da önüne geçilmesinde epey yararlı oldu.

Bundan sonra hastaneden randevu almak isteyen vatandaşlar, uzun saatler boyunca sıra beklemeden tek bir işlemle muayene saatinde hastanede gerekli tedaviyi olabilecekler. Hatta hastane koridorlarında geçmişteki yoğunluk ve sıra kaygısı olmadan, saatinde ve telaşsız bir şekilde muayenesini tamamlayabilecekler.

MHRS’ye Nasıl Kayıt Olunur?

Hastane Randevu veya MHRS’nin kendi web sitesi üzerinden randevu al kısmına tıkladığınızda, “Yeni Üye” bölümünden kendinizin belirleyeceği bir şifre ile yeni üyelik oluşturarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Akıllı cihazlarda MHRS Mobil uygulamasını telefonunuza indirerek “Yeni Üye” kısmına giriş yaptıktan sonra kendi bilgilerinizi girerek Üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Girmiş olduğunuz bilgilerin Nüfus Müdürlüğünde bulunan bilgileriniz ile uyuşması gerekmektedir. Aksi halde üyelik işleminizi tamamlayamayacaksınız.

Korona Virüs Aşı
Korona Virüs Aşı MHRS Kayıt

Korona Virüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Korona virüs aşı randevusu için ilk olarak MHSR sistemine giriş yapılması gerekmektedir. T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan ‘Aşı Randevusu Al’ kısmına tıklayın. Eğer Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği öncelik gruplarındansanız sayfa üzerinden aşı randevusunu kolaylıkla alabilirsiniz. Öncelik grubunda olmayan kişiler için randevular daha sonra alınabilecektir.

Korona Virüs Aşı
Korona Virüs Aşı Randevu

MHRS sisteminde olduğu gibi e-Nabız sisteminden de aşı randevusu alabilirsiniz. Aynı şekilde e-Nabız sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, sol üst kısımda bulunan ‘COVİD-19 aşı durumunu sorgulama’ sekmesine tıklayın. Eğer öncelik grubundaysanız sayfa üzerinden randevu alabileceksiniz.

Öncelik Olarak Kimlere Aşı Vurulacak?

Kimlere öncelik olarak aşı uygulanacağına dair bilgiler detaylı bir şekilde paylaşıldı. Aşılanması için ilk grupta bulunanlar; sağlık kurumunda çalışanlar, yaşlılar, engelliler, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, son olarak da 65 yaş üstü kişiler olacak. İkinci grupta bulunanlar; öncelikli sektörlerde çalışanlar, 50 ve 64 yaş arası kişiler olacak. Üçüncü grupta aşılanacaklar; kronik hastalığı olan kişiler ve diğer kişiler olacak. Aşılanması için dördüncü grupta bulunan kişiler ise; aşılama sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar olacak.

Korona aşısını bulan firmalara dair yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu ortaya çıkan yazıyı detaylıca incelemek için buraya tıklayıp sayfaya hızlıca ulaşabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu