K-Pop

Kpop Dünyasının Enleri Belli Oldu

Şarkıların klipleriyle kliplerin de dans hareketleriyle bir bütün olduğu kpop dünyasındaki gruplar her geçen gün küresel popülaritesini artıyor. Sadece bir müzik türü olmayan K-pop’dan için bir altkültür de denilebilir. Dijital dünyada hayran kitlesi çok geniş bir alana yayılmış olan K-pop gruplarının müzikleri özellikle gençler arasında oldukça popülerdir.

Kore İş Araştırma Enstitüsü, K-pop dünyasının sevilen gruplarını çeşitli veriler dahilinde değerlendirerek 20 Ocak- 20 Şubat tarihleri arasında idol grupların marka itibar sıralamasını açıkladı. Değerlendirmede, medya kapsamı ve etkileşimi, toplum farkındalığı, tüketici katılımı gibi indeksler analiz edildi.

Kpop Dünyasında BTS Yine Zirvede!

Erkek k-pop gruplarından en çok sevilen BTS şubat ayında 12 milyon 666 bin 136 marka itibar indeksine sahip bulunuyor. “Fandom, DNA, ARMY” grupla ilgili anahtar kelime analizinde yer alan ifadeler oldu, grupla ilgili terim olaraksa “aşmak, yayımlamak, bağış yapmak” aramaları yer aldı. Gruplara yönelik yapılan pozitiflik-negatiflik analizindeyse grup yüzde 84,77 oranında pozitif tepki aldı.

Kpop Dünyasından BTS
Kpop Dünyasından BTS

Grupla ilgili aramalarda “bağış yapmak” teriminin oldukça fazla aranmasının sebebi geçtiğimiz günlerde J-Hope’un engelli çocuklar için bağış yapmasından kaynaklanıyor. Ayrıca grup her zaman olduğu gibi bu ay da bazı şarkılarında YouTube kilometre taşlarını devirdi. Bu parçalara örnek olarak; Blood Sweat Tears, DNA, Dynamite gibi şarkılar verilebilir.

BLACKPINK Yerini Korudu!

Kpop dünyasında oldukça sevilen dörtlü bu ay 9 milyon 603 bin 520 marka itibar endeksi elde ederek 2.sıradaki yerini korudu. Ancak grubun marka itibar endeksi ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 19.06’lık bir düşüş yaşandığı görünüyor. Ancak bu durumun grubun dünya çapındaki ününe bir zarar vermediği düşünülüyor.

Kpop Dünyasından BLACKPINK
Kpop Gruplarından BLACKPINK

BLACKPINK, kısa bir süre önce “The Album” ile 18 yıllık bir rekoru kırarak kadın k-pop sanatçıları arasında en çok satan albüm unvanını elde etti. Albüm 800 binden fazla ön sipariş aldı ve piyasaya sürülmesinin ardından 1 milyondan fazla kopya satmayı başardı. Ek olarak Billboard 200 listesine 2 numaradan yerleşti.

Sevilen kpop gruplarını içeren listenin ilk 50’si şu şekilde devam etmektedir:

 1. BTS
 2. BLACKPINK
 3. NCT
 4. SEVENTEEN
 5. IZ*ONE
 6. GFRIEND
 7. (G)I-DLE
 8. TWICE
 9. Mamamoo
 10. EXO
 11. OH MY GIRL
 12. Red Velvet
 13. SHINee
 14. Lovelyz
 15. aespa
 16. APRIL
 17. Woo!ah!
 18. BTOB
 19. TRASURE
 20. MONSTA X
 21. Golden Child
 22. THE BOYZ
 23. 2PM
 24. Girls’ Generation
 25. ITZY
 26. fromis_9
 27. Dreamcatcher
 28. WJSN (Cosmic Girls)
 29. Super Junior
 30. BIGBANG
 31. Astro
 32. LOONA
 33. TXT
 34. Stray Kids
 35. WINNER
 36. ATEEZ
 37. Sechs Kies
 38. Cherry Bullet
 39. Apink
 40. CRAVITY
 41. INFINITE
 42. AB6IX
 43. ONF
 44. MIRAE
 45. TVXQ
 46. Shinhwa
 47. KINGDOM
 48. CIX
 49. VICTON
 50. ENHYPEN
Kaynak
Herald Pop

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu