Teknotomy DosyaK-Pop

KPop Nedir? K-pop Dünyasında İlk 10

KPop nedir? sorusunun cevabı olarak; ”müzikal kökenleri dans müziği, elektronik müzik, elektropop, hiphop, rock, çağdaş R&B’ye dayanan Güney Kore kökenli bir pop müzik türüdür” tanımlaması yapılabilir. Aslında bu türün ilk çıkışı 1990’lara kadar dayanır. 1992 yılında Seo Taiji ve Boys grupları ile türün adı iyice duyulmaya başladı. Pop müziğe benzeyen fakat bir o kadar farklı K-Pop sayesinde dünya yeni bir müzik tarzı ile tanıştı.

Kpop Dünyası
K-pop Nedir?

K-Pop sadece şarkılardan ibaret değildir. Şarkılar, klipleriyle, kliplerde dans hareketleriyle bir bütün içerisindedir. K-pop Dünyası için moda, koreografi, hayran kitleleri de en az müzik kadar önem teşkil eder. Müziğin içerisinde de birçok ahenk olmasına bağlı olarak diyebiliriz ki K-pop bütünsel bir deneyimdir. Her parça onu birbirine bağlar.

Bu nedenle Kpop sadece bir müzik türü olarak algılanmamalıdır. K-pop aynı zamanda bir altkültür olarak da değerlendirilebilir. Yani Kpop grupları için Kore kültüründeki insanların, o kültürle bağlantılarını koparmadan belli noktalarda ayrılarak gelişen kültürün ürünleri de diyebiliriz.

Dijital dünyada, internet ile K-Pop gruplarının hayran kitleleri çok geniş bir alana yayılmış durumda. Özellikle gençler arasında aşırı popüler bir müzik türüdür. 2012 yılında PSY’nin “Gangnam Style” şarkısının klibi, Youtube üzerinde en çok izlenen videolardan biri oldu.

Sonraki yıllarda ise PSY’dan sonra ilk defa bir KPop müzik grubu yine Youtube üzerinde 1 milyar izlenim almayı başardı. Bu parça Blackpink grubunun “Ddu du ddu du” şarkısıdır. Blackpink’den sonra ise BTS grubunun DNA şarkısı yine milyar görüntülenmeye ulaşmıştır.

En Çok Bilinen K-pop Grupları

2014-2020 yılları arasında dünya genelinde en çok dinlenen K-Pop grupları

  • BTS
  • BLACKPINK
  • EXO
  • TWICE
  • Red Velvet
  • BIGBANG
  • SEVENTEEN
  • Monsta X
  •  iKON
  • NCT 127 

 şeklinde sıralanır. Bu gruplarla ilgili kısa bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

1- BTS

Dünya çapında pekçok rekora sahip bir grup olan BTS yedi erkek üyeden oluşuyor. Bu Kpop grubu kendilerini kurşungeçirmez olarak tanıtıyor ve hayranlarına da İngilizce dilinde ordu anlamına gelen “ARMY” ismini veriyor. Kliplerinde ve şarkılarında alışmamış ögeler, sert havalar bulunması, çok tecrübeli olmamalarına rağmen profesyonel gibi davranmalarıyla birçok hayranın ilgisini çekmeyi başardı. Ayrıca 2017 yılından bu yana üst üste üçüncü kez Billboard Müzik Ödüllerinde sahne almış olacaklar. Yılın otomobili seçilen Hundai Iqoniq’in reklam filminde de Kpop grubu BTS rol alacak.

K-Pop grubu BTS

2- BLACKPINK

Dört üyeden oluşan bu kadın K-Pop grubu, YouTube’da en çok abonesi olan müzik gruplarından biridir. Ayrıca PSY’nin “Gangnam Style” parçasından sonra en çok izlenme alan K-Pop parçası da Blackpink’e aittir. Coachella festivaline katılan ilk kız KPop grubu olan Blackpink aynı zamanda Dua Lipa, Lady Gaga ve Selena Gomez ile de düet yapan ilk K-Pop grubudur. Gün geçtikçe popülaritesi artan bir grup olan Blackpink, PUBG Mobil teması olarak da karşımıza çıkıyor. Ayrıca Netflix’de Blackpink hayranları için 14 Ekim de yayınlanacak bir belgesel hazırladı.

Blackpink K-Pop Grubu
En İyi K-Pop Grupları : Blackpink

3 – EXO

En iyi K-pop grupları arasında yer alan bir diğer ekip ise EXO. 2012 yılında on iki üye ile EXO-K ve EXO-M olmak üzere iki alt grup ile çıkış yaptı. 2013 yılında ilk albümleri XOXO yayınlandı ve ticari anlamda oldukça başarılı olan bir albüm oldu. Albüm bir milyondan fazla satış yaptı ve grubu son on iki yıl içinde en çok satış yapan K-Pop grubu yaptı. Grubun diğer albümleri de ticari açıdan oldukça başarılıdır. Ayrıca Call Me Baby teklisi ile Canadion Hot 100 listesine PSY dışında giren tek K-Pop grubudur.

K-Pop Dünyasında Exo
K-Pop Dünyasında Exo

4- TWICE

Dokuz üyesi bulunan bir K-Pop kız grubudur. 2016 yılında çıkarmış oldukları “Cheer Up” single’ı ile üne kavuştular. Ayrıca bu şarkı ile grup, K-Pop Dünyasında “Yılın En İyi Single”ı ünvanına sahip oldu. Grubun “Like OOH-AHH” klibi yayınlandığı zaman on iki saat içerisinde bir milyon görüntülenmeye ulaştı.

En İyi K-Pop Grupları

5- Red Velvet

Çıkış yapmasından bir yıl sonra yani 2015 yılında bir üyeyi daha aralarına dahil etmeleriyle beş üyeden oluşan bir grup haline geldi. Grup iki farklı konsepte sahiptir ve ismi bu iki farklı imajı temsil eder. Grubunun isminin “Red” kısmı grubun canlı ve cesur tarafını simgeler ve “Happiness, Ice Cream” gibi teklileri bu konsepte uyar. “Velvet” ise grubun feminen ve zarif tarafını yansıtır. Grubun Velvet konseptine uyan  şarkılarına “Be Natural, Automatic” isimli şarkılar örnek verilebilir.

En Başarılı KPop Grupları – Red Velvet

6- BIGBANG

2006 yılında K-Pop Dünyasına katılan grup, hala müzik hayatına devam ediyor. Dört erkek üyeye sahip olan grup, 2006 yılından beri Kore’nin en başarılı gruplarından biridir ve birçok hit parçaya sahiptir. 2011 yılında MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Sanatçı ödülünü kazanarak MTV’den ödül kazanan 2. Koreli grup ünvanına sahip oldular. Ayrıca yayınladıkları bütün albümler ile 1 numaraya yerleşen ilk gruptur.

K-Pop Dünyası
K-Pop Dünyasının Bir Başka Grubu BIGBANG

Grubun sahip olduğu Tonight isimli albüm Amerika iTunes pop listesinde 9.sırada yer almıştı. 2012 yılında çıkardıkları albümden sonra 13 ülke 25 şehri kapsayan dünya turunda 800 binden fazla hayranın katıldığı rapor edildi.

7 – SEVENTEEN

2015 yılında kurulan grup 13 üye ve 3 farklı alt gruba sahiptir. Bu alt gruplar; hip-hop grubu, vokal grubu, performans grubudur. KPop grubu olan Seventeen, şarkı yazarlığından dans koreografisine kadar her şey ile kendileri ilgileniyor. 2019 yılında Asya Müzik Festivalinde Yılın Asyalı Grubu ödülünü kazandılar. Ayrıcı grup 2015-2018 yılları arasında filmografiye de sahiptir.

K-Pop Dünyası
K-Pop Dünyasından Seventeen

8- iKON

2015 yılında çıkış yapan bir erkek K-Pop grubudur. Grup ismini İngilizce “icon” kelimesinin türetilmesinden alıyor. Grubun isminde “C” harfi yerine “K” harfi kullanılarak K-Pop Dünyasına gönderme yapılıyor. Hayranlarına “iKONIC” ismi veriliyor. iKON, gruptan bir kişinin ayrılmasıyla 6 kişi ile yola devam ediyor.

En İyi K-Pop Grupları – iKON Love Scenario

9- NCT 127

NCT ( Neo Culture Tecnhology) grubunun ikinci alt birimidir. Seul merkezli bir gruptur ve grubun adında bulunan 127 Seul’un boylam koordinatlarını temsil eder. Grup 2016 yılında çıkış yaptı. Orijinal kadrosu yedi üyeden oluşuyor. Grup 2016 yılında çeşitli Güney Kore Müzik Ödüllerinde En İyi Yeni Grup ünvanı kazandı. Daha sonra gruba üç üye daha katıldı ve on üye olan grup 2018 yılında ilk stüdyo albümlerini yayınladı.

NCT 127 Kick It

10 – Monsta X

Starship Entertainment tarafından 2015 yılında oluşturulmuş erkek Kpop grubudur. Yedi üye ile yola çıkan grup geçen yıl aralarından birinin ayrılması ile yola altı üye ile devam ediyor. Yakın zamanda çıkaracakları uzun albümlerinin öncüsü bir kısa film tanıtımı yaptılar ve hayranları tarafından büyük ilgi topladılar. Önümüzdeki haftalarda yeni çıkacak albümlerinin parça listesini yayınlanacak. 2 Kasım tarihinde de albümün müzik piyasasına çıkması bekleniyor.

Monsta X Fantasia

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu