Girişim Yatırım

Kripto Para Piyasalarına Yeni Girenlerin Bilmesi Gereken Terimler

Kripto para piyasaları günden güne gelişim gösteren kazanç fırsatları yüksek piyasalar . Özellikle son 6 aylık dönemde yaşanan boğa piyasası ile neredeyse bütün yatırımcılar para kazanıyorlar. Kripto para piyasalarından para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç kelime var.

Kripto Para Piyasalarına Yeni Girenlerin Bilmesi Gereken Terimler
Kripto Para Piyasalarına Yeni Girenlerin Bilmesi Gereken Terimler

Altcoin

Altcoinler ilk üretildiklerinde amaç insanların ellerinde ki Bitcoin miktarın arttırmasını sağlamaktı. Bu nedenle ilk üretildiklerinde sadece Bitcoin paritelerinde satış gerçekleşti. Daha sonra piyasaların değerinin artması ile beraber dolar karşılığı altcoin alabilir hale geldik.

ATH (All Time High)

ATH bir kripto paranın değerinin o zamana kadar ki en yüksek değerine ulaştığı zaman kullanılan bir terimdir. Kabaca coin rekor kırdığında bu terim kullanılır.

FOMO (Fear of missing out)

Fomo terimi Türkçe de fırsatı kaçırma korkusu olarak tanımlanır. Genelde bir kripto parada sert yükseliş yaşandığında Fomo yaşanır. İnsanlar yükselmiş coin’in daha da yükseleceğini düşünerek o coine yatırım yaparlar. Ne yazık ki genellikle FOMO insanların para kaybetmesi ile sonuçlanır.

HODL

Hodl terimi Türkçede ki yatırım terimi ile benzerlik göstermektedir. İnsanlar aldıkları kripto paraları uzun süre satmayacağım demek için HODL terimini kullanırlar.

Balina

Kripto para piyasalarında balinalar olarak adlandırılan insanlar genellikle çok zengin veya kripto varlığı diğer insanlara kıyasla çok daha fazla olan insanlardır.

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt)

Genellikle ayı piyasasında kullanılan bu terim düşüş olduğunda kullanılır ve korku ve endişe yaşandığını belirtir.

Pump/Dump

Kripto paraların keskin düşüş ve yükselişlerinde kullanılan terimlerdir.

SATOSHI (SATS)

Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun anısına üretilmiş bir terim olan Satoshı bir Bitcoin’in 100 milyonda birine denk gelmektedir.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu