Güncel

Kripto Para Vergileri Hakkında Yeni Gelişmeler Yaşandı

Kripto paralar son dönemin en çok yatırımcı kazanan yatırım araçlarından biridir. Bunun en büyük nedeni hiç şüphesiz piyasadaki inanılmaz kar oranlarıdır. Tabi bu kadar popülerleşmiş yatırım araçlarının regülasyona maruz kalması oldukça normaldir. Aslına bakarsak kripto paraların hangi kapsamda ele alınması gerektiği de uzun zamandır tartışılan bir konudur. Daha önce veraset vergisi kapsamında değerlendirileceği söylenen kripto para vergileri hakkında yeni gelişmelerin yaşandığı söyleniyor.

Kripto Para Vergileri Hakkında Yeni Gelişmeler Yaşandı
Kripto Para Vergileri Hakkında Yeni Gelişmeler Yaşandı

Ülkemizde yaklaşık 3 milyon yatırımcısı bulunan piyasa hakkındaki regülasyonlar planlanmaya devam ediyor. APara’nın haberinde Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB, BDDK ve SPK konu hakkındaki çalışmalarında son aşamaya geldikleri iddia edildi. Yeni düzenlemenin 2021’in ilk yarısında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Asgari Sermaye Şartı Getiriliyor

Kripto paralarda ilk vergi büyük şirketlere getirilecek. Bu şirketlerden lisans ve asgari sermaye şartı ile birlikte SPK lisansıda beklenecek. İlerleyen zamanda ise kripto paraların tıpkı altın gibi menkul kıymet olarak tanımlanarak yüzde 10 stopaj vergisi alınması bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Maliye Bakanlığı açıklamasında “Kripto para ile ilgili durum bakanlığımız tarafından takip ediliyor. Kripto paralarla ilgili dünya genelindeki kaygıları paylaşıyoruz. MB, BDDK SKP ile işbirliği halinde çalışma yürütülüyor.” ifadelerine yer verildi.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu