Güncel

Kripto Para Yatırımcıları Dolandırıldı

Elon Musk’ın uzun zamandır gerek Dogecoin gerekse de Bitcoin üzerinden manipülasyon yaptığı bir gerçek. Daha geçtiğimiz haftalarda Elon Musk’un kurduğu Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurdu. Buna ek olarak Tesla’nın bu yatırımı sayesindeki 1 haftalık kazancı araba satışlarından elde ettiği bir yıllık kazancından fazla olduğunu belirtelim. Tabi Elon Musk’ın bu manipülasyon gücünü gören kötü niyetli insanlar bunu değerlendirmek için sıraya girdiler. Böylece Kripto Para yatırımcıları dolandırıldı.

Kripto Para Yatırımcıları Dolandırıldı
Kripto Para Yatırımcıları Dolandırıldı

Mavi tike sahip olan bir hacker profilini Elon Musk’a benzeterek bir link attı bu linkte yazılan maddeleri yerine getirenlerin Bitcoin, ETH, Dogecoin gibi değerli coinlere sahip olacağını belirtti. Hal böyle olunca da birçok insan kolay yoldan para kazanma aşkıyla hackerların tuzağına düştü. Linkte yer alan maddeleri uygulayan kullanıcıların hesaplarında ki para yok oldu.

Kripto Para yatırımcıları dolandırıldıktan sonra durumu Borsa yetkililerine ihbar etti. Ancak aldıkları cevap yatırımcıları pek mutlu etmedi. Üstelik bu dolandırıcılık olayının ülkemizde de yaşandığı söylendi. Türkiye ve dünyanın birçok yerinden mağdurlar seslerini Twitter üzerinden duyurmaya ve dolandırıcılığa çözüm bulmaya çalıştı. Fakat ellerine çok bir şey geçmedi.

Kripto paraların yapıları gereği merkeziyetsiz olduğunu bu nedenle de takibinin imkansız olduğunu belirtelim. İnternette birçok dolandırıcı bulunmakta bu nedenle borsa şifrelerinizi iki faktörlü koruma ile korumanızı ve kimseye vermemenizi tavsiye ederiz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu