Güncel

Kripto Paralar için Vergi Alınacak Mı?

Kripto paralar için vergi alınacağı haberleri doğru mu? Kripto paralar son zamanlarda çok büyük gelişim gösterdi. Bitcoin‘in son zamanlarda gösterdiği artış insanları hayrete düşürüyor. Bitcoin dışında diğer kripto paralarda da artışlar yaşanıyor. Hangi kripto paraların daha değerli olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kripto Paralar için Vergi Alınacağı İddia Edildi
Kripto Paralar için Vergi Alınacağı İddia Edildi

Kripto paralar dünya ekonomisinde farklı etkiler yaratıyor. Ek olarak dünya üzerinde artık üçüncü bir ödeme şekli olarak kripto paralar kullanıyor. Örneğin, Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla şirketi kripto paralar ile alım satım yaptıklarını geçtiğimiz ay açıklamıştı. Tesla şirketinin dışında futbol kulüplerinde de kripto paralarla işlem yapılabiliyor.

Dünyanın önde gelen futbol takımlarının dışında ülkemizin önde gelen takımları da kripto para satımı yapmaya başladı. Futbol kulüplerinin sattıkları kripto paralara fan token ismi veriliyor. Beşiktaş, Karşıyaka ve Eskişehirspor fan tokenları satan kulüpler arasında yer alıyor.

Dünyada ve ülkemizde kripto para alım satım işleri çok yaygınlaşmaya başladı. Kripto para sahipleri de satış yaptıktan sonra büyük gelirler elde ediyor. Peki ülkemizde kripto para alım satımı yapan kişilerden vergi alınacağı haberleri doğru mu?

Özgür Demirtaş, Kripto Paralar için Vergi Alınıp Alınmayacağı Hakkında Açıklama Yaptı

Bu tarz haberlerin çıkmasının asıl sebebi Özgür Demirtaş‘ın yaptığı açıklamalardı. Özgür Demirtaş Clubhouse’da yaptığı açıklamada devletin yakın zamanda kripto paradan gelir elde edenlerde vergi alabileceğini iddia etti.

Özgür Demirtaş Kripto Paralar için Vergi Alınacağı İddia Etti
Özgür Demirtaş Kripto Paralar için Vergi Alınacağı İddia Etti

Özgür Demirtaş’ın iddiası hakkında devlet büyükleri herhangi bir açıklama yapmadı. Fakat şu an için hiçbir dünya hükümeti bu konu hakkında bir şey yapamıyor. Çünkü kripto paralar denetlenemiyor.

Devletin hangi esaslara göre nasıl bir vergi alacağı bilinmiyor. Şu anlık Özgür Demirtaş’ın söylediği sözler iddia olarak kalıyor. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili Maliye Bakanlığı’nın açıklama yapması bekleniyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu