Güncel

Çalışan Kuantum Bilgisayar Üretilebilir Mi?

Kuantum bilgisayarların önündeki engellerden biri, kübitlerin üniversitelerde az miktarda üretilmiş olmasıdır. Ancak geçtiğimiz yıllarda Fransa kökenli mikroelektronik lideri CEA-Leti ortaklığı ile Avrupa’da bir araştırma yürütüldü. Bu araştırmada günlük yaşamda cep telefonlarında bulunan transistörlerin kübit şeklinde kullanılabilirliği üzerineydi. Leti şirketi cihazlarla dolu silikon devreleri üretiyor.

Kuantum Bilgisayar Üretilmesi Adım Atıldı
Kuantum Bilgisayar Üretilmesi Adım Atıldı

Çalışmalarını Niels Bohr Enstitüsü ve Kopenhag Üniversitesi’nde yürüten araştırmacılar üretilen bu cihazların, ikinci boyuta geçebilen bir kübit olarak kullanılabileceğini keşfetti. Bu süreç kuantum ile çalışan bir bilgisayar üretilmesi konusunda önemli bir adım niteliğindedir.

Kuantum Bilgisayar Üretimi için Kübit Oluşturulması Neden Önemlidir?

Kuantum Bilgisayar
Kuantum Hata Ayıklama Neden Gereklidir?

Araştırmacıların gerçekleştirmiş olduğu keşfin en önemli özelliği kuantum noktasının iki boyutlu düzenidir. Yani ikiye iki kuantum noktasından oluşan bir kafes biçimindedir. Niels Bohr Enstitüsü Kuantum Cihazlar merkezinde görevli olan Fabio Ansaloni, göstermiş oldukları şeyin kuantum noktalarının her biriyle tekli elektron kontrolünü gerçeği dönüştürebildiklerini ifade etti. Ayrıca bunu yapmanın, bir kübitin geliştirilmesi için oldukça önemli olduğunu da belirtti.

Kuantum hata düzeltme geleneklerinin etkili olabilmesi için bilgisayarların işlemcilerinin genişletilerek ikinci boyuta taşınması gerekli bir durumdur. Kuantum hatalarının düzeltilmesi, gelecekte üretilecek bu bilgisayarların hesaplamalar esnasında oluşabilecek tekil kübit hatalarına karşı dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Böylece kuantum bilgisayarların geleneksel bilgisayarlara göre daha fazla işlemi daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilecek. Ayrıca halihazırda kullandığınız bilgisayarınızda ısınma ile ilgili sorunlarınız varsa Bilgisayar Isınması Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey isimli yazımızı okuyarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kaynak
Kuantum Bilgisayarların Oluşturulmasında Önemli Dönüm Noktası

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu